Fizycy stworzyli idealną tarczę magnetyczną

Naukowcy już jakiś czas temu chwalili się stworzeniem płaszczyka, zdolnego schronić nas przed wzrokiem innych. Wcześniej udało im się również ukryć obiekty przed falami dźwiękowymi. Tym razem udało im się wykonać magnetyczną pelerynę niewidkę - która może znaleźć zastosowanie także w medycynie.

Naukowcy już jakiś czas temu chwalili się stworzeniem . Wcześniej udało im się również ukryć obiekty przed falami dźwiękowymi. Tym razem udało im się wykonać magnetyczną "pelerynę niewidkę" - która może znaleźć zastosowanie także w medycynie.

W zasadzie wyłączenie pola magnetycznego w celu ochrony przed nim jakiegoś obiektu jest bardzo łatwe. Wystarczy schować ten obiekt w pojemniku wykonanym z nadprzewodnika - który w kontakcie z polem magnetycznym wytworzy własne pole, które będzie skutecznie neutralizować wpływ tego pierwszego pola.

Daleko jednak nadprzewodnikom do zostania "płaszczykiem" magnetycznej niewidzialności. Pole generowane przez nadprzewodnik zdradza bowiem jego obecność tworząc swego rodzaju dziurę w otaczającym polu magnetycznym - co jest bardzo łatwe do zauważenia przez zewnętrznego obserwatora.

Idealny magnetyczny płaszczyk musiałby więc wykonany z materiału, który neutralizuje pole magnetyczne z jednej strony, a tworzy je z drugiej. Ostatnio naukowcy z Universitat Autònoma de Barcelona w Hiszpanii wymyślili takie urządzenie, które miałoby powstać poprzez obleczenie cylindra wykonanego z nadprzewodnika materiałami, które mają spełniać to zadanie. Niektóre z powłok (mikroskopijne cząstki żelaza umieszczone w plastiku) przeciągają zewnętrzne pole magnetyczne wokół cylindra, podczas gdy inne (z nadprzewodnika) zapobiegają przechodzeniu tego pola przez jego środek.

Takie hipotetyczne urządzenie mogło by więc doskonale ukryć coś w zewnętrznym polu magnetycznym, jednocześnie nie powodując żadnego zniekształcenia tego pola. Tak samo mogłoby ono służyć ukryciu obiektu magnetycznego - tak by nie emitował żadnego pola na zewnątrz (marzenie wszystkich sklepowych złodziei).

Jednak ważniejsze byłyby zastosowania w medycynie. Przykładowo bardzo wrażliwe elektroniczne implanty powodują zmiany w obrazie magnetycznego rezonansu komputerowego na obszarze 10-15 cm. Magnetyczna "czapka niewidka" mogłaby chronić pacjenta i jego implant przed działaniem pola magnetycznego urządzenia, oraz mogłaby jednocześnie dbać o prawidłowość obrazu.

Już teraz naukowcy z Bratysławy twierdzą, że niedługo będą w stanie skonstruować działający prototyp.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas