Grenlandia roztapia się od dołu
Która część pokrywy lodowej na Grenlandii roztapia się szybciej, górna czy dolna? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, odpowiedź brzmi: dolna. Dzieje się tak dlatego, że podstawa lądolodu ogrzewa się w znacznym stopniu od ciepłego gruntu, który utrzymuje...
Która część pokrywy lodowej na Grenlandii roztapia się szybciej, górna czy dolna? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, odpowiedź brzmi: dolna. Dzieje się tak dlatego, że podstawa lądolodu ogrzewa się w znacznym stopniu od ciepłego gruntu, który utrzymuje stabilną temperaturę przez cały rok.
Tymczasem wierzchnia warstwa pokrywy lodowej podlega wpływowi zmieniających się temperatur powietrza na tle roku, a więc tęgim mrozom w okresie zimowym. Z tego powodu Grenlandia roztapia się od dołu, a procesu tego nie sposób tak dokładnie śledzić, co powierzchni lodu.
Jednak w ostatnich latach udało się zobrazować to, co dzieje się na dnie lądolodu i są to procesy bardzo niepokojące. Możliwe to było dzięki operacji IceBridge, gdzie badania prowadzono za pomocą pomiarów satelitarnych, radarów samolotowych i symulacji komputerowych.
Grafika przedstawiająca stan lodu. Fot. NASA.
Na podstawie zebranych danych m.in. powstała powyższa mapa, która pokazuje iż obszary oznaczone na czerwono na tle lat 2003-2013 ulegały roztopom. Co więcej, stanowią one aż 43 procent grenlandzkiego lądolodu.
Z kolei obszary niebieskie, stanowiące 24 procent lądolodu, pozostawały zamarznięte. Co do obszarów jasnoniebieskich nie ma pewności. Roztapiające się od spodu fragmenty lodu mogą zsuwać się do Atlantyku, tworząc olbrzymie góry lodowe.