Kiedy będziemy musieli opuścić Ziemię?

Warunki pozwalające na istnienie życia na Ziemi, w takiej formie jak ma to miejsce obecnie, kiedyś się skończą. Wówczas obfitująca we wszelakie żyjątka Błękitna Planeta stanie się martwa, a przedstawiciele naszej cywilizacji będą musieli poszukać sobie nowego domu.

Warunki pozwalające na istnienie życia na Ziemi, w takiej formie jak ma to miejsce obecnie, kiedyś się skończą. Wówczas obfitująca we wszelakie żyjątka Błękitna Planeta stanie się martwa. Naukowcy z University of East Anglia wyliczyli, kiedy to nastąpi. W swoich badaniach wzięli pod uwagę odległość Ziemi od Słońca i temperatury pozwalające na istnienie wody w stanie ciekłym, gdyż to właśnie ten płyn jest najważniejszym czynnikiem egzystencji wielu form życia.

Według obliczeń, Ziemia powoli będzie stawać się martwa już za 1,75 miliarda lat, gdyż temperatury na jej powierzchni będą gwałtownie wzrastać, a woda w oceanach wyparowywać w kosmos. Naukowcy przypominają, że owady istnieją od 400 milionów lat, dinozaury pojawiły się przed 300 milionami lat, kwitnące rośliny liczą sobie 130 milionów lat, a człowiek, w takiej formie anatomicznej jak obecnie, zamieszkuje Ziemię od 200 tysięcy lat.

Jak widać, organizmy żywe potrzebują dość sporo czasu, by powstać i się przystosować. Jednak, gdy nasza planeta znajdzie się już poza ekosferą, z pewnością ludzie zdążą przenieść się na inne, podobne planety. Co ciekawe, jedna z najbardziej interesujących odkrytych egzoplanet, czyli Gliese 581d, będzie umożliwiała rozwój życia jeszcze przez ponad 50 miliardów lat.

Być może to właśnie ona stanie się przyszłym domem dla przedstawicieli naszej cywilizacji. Jeśli jednak postęp technologiczny nie umożliwi nam tak dalekich podróży, to zawsze pozostanie nam Mars, który w ekosferze będzie jeszcze znajdował się przez 6 miliardów lat, czyli do końca istnienia Słońca.

Ciekawostką jest fakt, że w 2008 roku członkowie witryny sieciowej Bebo wysłali tzw. A Message From Earth ("Wiadomość z Ziemi"), silny sygnał radiowy w stronę układu Gliese 581, przy użyciu radioteleskopu RT-70 należącego do Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Wiadomość ma przybyć do układu Gliese 581 w 2029 roku. Najszybsza odpowiedź może zostać odebrana na Ziemi w 2049 roku.

Jeśli układ Gliese 581 zamieszkują jakieś inteligentne formy życia, to być może odpowiedzą na nasz sygnał, a później zwyczajnie przygarną nas, gdy staniemy się bezdomni. Trzymajmy kciuki.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas