Kiedy i o ile spadną stawki opłat roamingowych

2016 to ostatni rok wysokich opłat w roamingu w Unii Europejskiej. Ceny spadną nawet o 80 proc., a w przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo, co z kraju.

2016 to ostatni rok wysokich opłat w roamingu w Unii Europejskiej. Ceny spadną nawet o 80 proc., a w przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo, co z kraju.

2016 to ostatni rok wysokich opłat w roamingu w Unii Europejskiej. Ceny spadną nawet o 80 proc., a w przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo, co z kraju.

Od 30 kwietnia 2016 r. cena minuty połączenia spadnie z 19 eurocentów do 5 eurocentów, z kolei za wiadomość tekstową zapłacimy nie więcej niż 2 eurocenty - do tej pory było to trzy razy więcej. Mniej będziemy płacić też za 1 MB transferu danych - zgodnie z nowymi stawkami operatorzy będą mogli doliczyć maksymalnie 5 eurocentów więcej niż w kraju (teraz jest to aż 20 eurocentów).

Reklama

Biorąc pod uwagę "polską" cenę - minuta połączenia wychodzącego za granicę będzie kosztować 29 groszy (polska stawka) plus 26 groszy (przeliczona na złote opłata roamingowa z uwzględnionym VAT), czyli mniej więcej 55 groszy za minutę. Zdecydowana większość polskich operatorów za połączenie do Unii Europejskiej życzy sobie teraz więcej niż złotówkę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku transferu danych, gdzie oszczędności będą największe.

 

Opłaty roamingowe

Rodzaj usługi

Pułapy cenowe od 2014

Pułapy cenowe od 30 IV 2016

Obniżka

Wykonywanie połączeń

19 eurocentów/min

5 eurocentów/min

74%

Odbieranie połączeń

5 eurocentów/min

1 eurocent/min

80%

Wysyłanie SMS

6 eurocentów

2 eurocenty

66%

Transfer danych

20 eurocentów/1 MB

5 eurocentów/1 MB

75%


Wakacje w 2016 roku to ostatni sezon urlopowy z opłatami roamingowymi. - Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? - komentowała w mediach społecznościowych Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Obniżka to nie wszystko. Od 1 czerwca 2017 roku zagranicą nie zapłacimy więcej niż w kraju. Wszystko za sprawą "Single Market Telecommunications Regulation", czyli ustawy znoszącej telekomunikacyjne granice dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Komisja Europejska już kilka lat temu wprost zapowiedziała, że jej celem jest powolne, całkowite wygaszenie opłat roamingowych.

 

 

 

 

Źródło:

 

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy