Komety nie przyniosły wody na Ziemię

Słynna misja sondy Rosetta i lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która miała miejsce w ubiegłym miesiącu, zakończyła się pełnym sukcesem, a naukowcy otrzymali masę danych na temat tego pełnego tajemnic obiektu...

Słynna misja sondy Rosetta i lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która miała miejsce w ubiegłym miesiącu, zakończyła się pełnym sukcesem, a naukowcy otrzymali masę danych na temat tego pełnego tajemnic obiektu.

Astronomom od dekad sen z powiek spędza teoria, jakoby woda na Ziemię została "przeniesiona" z głębi kosmosu. Miały to uczynić właśnie komety, jednak najnowsze wyniki badań komety 67P wskazują, że niestety tak się nie stało. Naukowcy przeprowadzili pomiary wykorzystując znajdujący się na pokładzie sondy instrument o nazwie ROSINA.

Dane wskazały jednoznacznie, że woda, która znajduje się na komecie, znacząco różni się od tej występującej na naszej planecie. Jej współczynnik D/H (stosunek obfitości deuteru, czyli izotopu wodoru, do zwykłego wodoru) jest ponad trzykrotnie większy od ziemskiego i wynosi 0,00053, tj. 1,5x10.

Co ciekawe, jest to jedna z największych wartości zmierzonych w Układzie Słonecznym, dla którego średni D/H jest dziesięć razy mniejszy. To wszystko oznacza, że woda na Ziemi raczej nie pochodzi z ciał niebieskich takich jak kometa 67P, które przybyły do nas z pasa Oorta.

Przypomnijmy, że wszystkie przebadane pod tym kątem obiekty, również potwierdzały ten fakt. Tylko jeden pomiar z 2011 roku, wykonany przez Kosmiczny Teleskop Herschela, wskazał obiekt od D/H zbliżony do ziemskiego. Była to kometa 103P/Hartley (Hartley 2), pochodząca z Pasa Kuipera.

Tak więc, dzięki danym zebranym z misji Rosetta, możemy przypuszczać, że woda na Błękitną Planetę została przyniesiona przez ciała niebieskie pochodzące z regionu znajdującego się pomiędzy Marsem a Jowiszem. Ale trzeba tutaj zaznaczyć, że nie dotyczy to wszystkich obiektów, a raczej bardzo małą ich część.

Prawdopodobnie pochodzące z Pasa Kuipera komety i planetoidy formowały się w dużo większej odległości od Słońca, niż dotychczas sądziliśmy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas