W Okopach powstanie muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Podpisano umowę na budowę
W miejscu, gdzie ksiądz Jerzy Popiełuszko przyszedł na świat, powstanie nowoczesne muzeum - Dom Pamięci. Jego bryła nawiązuje do wiejskiej kapliczki, a ekspozycja opowie o życiu, męczeństwie i duchowym oporze wobec komunizmu. Znamy datę otwarcia.

W białostockim ratuszu podpisano umowę na budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. To nie tylko inwestycja budowlana, ale i symboliczny gest powrotu do źródła duchowego oporu wobec komunistycznego reżimu. Właśnie we wsi Okopy, w gminie Suchowola, 14 września 1947 roku urodził się Jerzy Popiełuszko. Tu dorastał, zanim został symbolem nieugiętej walki o godność ludzką i wolność słowa.
Pod dokumentem, którego wartość opiewa na ponad 44 miliony złotych, podpisy złożyli dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, oraz Mariusz Hurylski z Budimex SA.
Muzeum - Dom Pamięci, które wtapia się w krajobraz
Za projekt muzeum odpowiada Mirosław Nizio i jego pracownia Nizio Design International. To ten sam architekt, który wcześniej stworzył Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W przypadku Okopów zdecydował się na formę oszczędną, inspirowaną wiejskimi kapliczkami, domami i kościołami regionu.
Chcieliśmy stworzyć muzeum - dom pamięci - w formie uniwersalnej, ascetycznej, nowoczesnej.
Budynek, zlokalizowany wśród łąk i lasów północnego Podlasia, wykonany zostanie z lokalnych materiałów: betonu z kruszywem, żwiru i kamienia. Główna bryła muzeum, pokryta betonowymi blokami, będzie z czasem szlachetnie się starzeć, wtapiając się w otoczenie jak przydrożna kapliczka czy stara wiejska chałupa. Centralnym punktem założenia będzie "Miejsce Skupienia" - surowa, kamienna przestrzeń z prześwitami w kształcie niedosłownego krzyża. Wieczorami obiekt rozbłyśnie jak "kamienna latarnia: cicha, ale silna w swoim przekazie".
Historia, pamięć i nowoczesność
Nowe muzeum stanie się kolejnym oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, prowadzonego wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministra Kultury. Jego misją będzie przedstawienie dziedzictwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki w szerokim kontekście historycznym i społecznym. Będzie to przestrzeń edukacji, spotkań, ale i zadumy, a także centrum lokalnej aktywności społecznej i naukowej.
Ekspozycja stała przybliży życie kapłana od lat młodości w Okopach, przez działalność duszpasterską w Warszawie, po dramatyczne wydarzenia związane z jego śmiercią w 1984 roku. Pojawi się też rekonstrukcja mieszkania ks. Jerzego i instalacja przypominająca tamę we Włocławku - miejsce, gdzie został zamordowany. Po ścianie tej symbolicznej tamy spływać będą strumienie wody.
Jak podkreśla Mirosław Nizio, "to nie będzie zwykły budynek muzealny, lecz przede wszystkim przestrzeń ciszy, refleksji i wspólnotowego przeżywania".
Źródła: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Nizio Design International