Papieska Tkalnia wraca do życia. Ruszyła wielka przemiana Uniontexu
W sercu Łodzi ruszyła rewitalizacja słynnej Papieskiej Tkalni – miejsca, które pamięta wizytę Jana Pawła II i złote czasy włókiennictwa. To początek większych zmian. Miasto z rozmachem przywraca blask przemysłowej przeszłości – nie tylko tu, ale także na Księżym Młynie i w centrum.

Między ulicami Kilińskiego, Tymienieckiego i Milionowej odżywa duch dawnej przemysłowej Łodzi. Zaczęły się prace przy ruinach niegdyś imponujących zakładów Scheiblera i Grohmana, znanych później jako Uniontex. To właśnie tu, w 1987 roku, Jan Paweł II spotkał się z łódzkimi włókniarkami - odtąd tkalnia, którą odwiedził, nosi nazwę Papieskiej. Dziś miejsce to znów przyciąga uwagę.
Na razie rewitalizacja objęła starą portiernię oraz zabytkową bramę wjazdową. To dopiero wstęp do większego projektu, który ma przekształcić niemal sześć hektarów poprzemysłowych terenów w nowe centrum miejskiego życia. Szczegóły są owiane tajemnicą, ale skala zapowiedzi robi wrażenie.
- Na terenie inwestycji trwają obecnie prace remontowe zabytkowych budynków znajdujących się w narożniku ulic Tymienieckiego oraz Kilińskiego (budynki dawnej portierni) i ich elewacji oraz elementów i detali architektonicznych, a także bramy wjazdowej. Zabytkowe elewacje budynków są poddawana kompleksowemu remontowi tj. przemurowywaniu zniszczonych fragmentów, odtwarzaniu brakujących elementów detalu architektonicznego oraz oczyszczaniu z zabrudzeń i wtórnych warstw wykończeniowych - informuje Dorota Orzechowska z Linesa Investments.

Łódź nie od dziś potrafi z rozmachem wracać do swoich korzeni
Równolegle z pracami przy Papieskiej Tkalni w Łodzi realizowane są inne inwestycje rewitalizacyjne. Przy skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Więckowskiego kończy się budowa Białej Kamienicy - nowego budynku mieszkalno-usługowego inspirowanego łódzką architekturą z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt, zaprojektowany przez Roberta Sobańskiego z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, oferuje 69 mieszkań oraz dwa lokale usługowe.
Na Księżym Młynie firma Okam planuje z kolei stworzenie nowego kompleksu przy ul. Przędzalnianej 71. Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, obejmującej mieszkania, usługi oraz tereny zielone, z naciskiem na potrzeby osób starszych. Teren inwestycji obejmuje zniszczone budynki pofabryczne, które mają zostać całkowicie przekształcone.
Źródła: UM Łodzi (lodz.pl), GeekWeek, propertynews.pl