Drugiej takiej kamienicy w Polsce nie znajdziecie. Elewacja zachwyca
W pobliżu łódzkiego deptaka powstaje współczesna kamienica. Jej wygląd ma nawiązywać do dawnego stylu budynków. Inwestycja ruszyła w 2021 r., ale dopiero teraz widać efekt „wow”. Część elewacji została już położona i odsłonięta.
![W Łodzi powstaje współczesna kamienica. Widać już już elewację](https://i.iplsc.com/000KJOPSFN04H5A0-C322-F4.webp)
W Łodzi powstaje koronkowa kamienica
Gdy myślimy o nowym budownictwie, w naszej wyobraźni mogą się pojawić obrazy nowoczesnych, futurystycznych wieżowców, które projektują słynne pracownie architektoniczne, lub stosunkowo proste bloki.
Na tym tle tylko niektóre budynku w polskich miastach się wyróżniają, a inwestycja w Łodzi pokazuje, że można zaprojektować nowy budynek w starym stylu. Biała Kamienica, bo tak została nazwana, staje w Łodzi, przy ul. Więckowskiego 12 (około 150 metrów od ul. Piotrkowskiej - znanego i najdłuższego w Polsce deptaku), została zaprojektowana przez architekta prof. Roberta Sobańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kamień węgielny pod tę inwestycję wmurowano jeszcze w 2021 roku, ale rewitalizacja sąsiedniej kamienicy, gdzie powstaje Biblioteka Secesyjna, opóźniła rozpoczęcie prac budowlanych.
Budynek już stoi i zaczyna nabierać wdzięku dzięki odsłanianej stopniowo spod siatki i rusztowań fasady. Na zdjęciach udostępnionych przez serwis miejski lodz.pl widzimy gotowy jeden z najładniejszych elementów - okrągłe detale w części narożnej, których wygląd może przywodzić na myśl koronki. Zabieg ten ma dodać kamienicy nie tylko elegancji, ale także lekkości. Motyw ten ostatecznie znajdować się będzie również od strony podwórza oraz wewnątrz budynku, w wykończeniach korytarzy i klatek schodowych. Jeśli się dobrze przyjrzymy, oprócz rozet widać także nowe gzymsy i zewnętrzne sztukaterie nad i pod oknami.
Co będzie w Białej Kamienicy?
Biała Kamienica, realizowana przez Yuniversal Development będzie oferowała 69 mieszkań od 1-pokojowych o powierzchni około 30 metrów kwadratowych do 5-pokojowych o powierzchni przekraczającej 160 metrów kwadratowych. Mieszkania będą posiadały balkony lub loggie, a zlokalizowane na ostatniej kondygnacji apartamenty także tarasy z widokiem na miasto, jak informuje deweloper.
Budynek zaprojektowany został jako 7-kondygnacyjny, a na najwyższej kondygnacji architekt zaprojektował wspólny taras widokowy.
![](https://i.iplsc.com/000KJOPKGYFB9E6P-C322-F4.webp)
Oprócz tego przewidziano miejsce na dwa lokale usługowe na parterze, garaż podziemny oraz parking na poziomie gruntu. Nieco dziwić może zaplanowana ilość miejsc postojowych. Na niespełna 70 mieszkań przewidziano zaledwie 43 miejsca. To trochę mało, jak na współczesne standardy. Z rozmowy z punktem sprzedaży w Łodzi jeszcze w 2023 r., gdy opisywałem projekt, wynikało, że dla najmniejszych mieszkań, do 50 metrów kwadratowych nie przewidziano miejsc parkingowych. Z informacji na stronie dewelopera wynika również, że to właśnie ten metraż cieszy się największym zainteresowaniem i już 2 lata temu wiele mieszkań było sprzedanych. Biorąc jednak pod uwagę atrakcyjną lokalizację, można się spodziewać, że część lokali przeznaczona będzie pod wynajem.
Źródło: lodz.pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!