Księżycowy port kosmiczny będzie gotowy już za 4 lata
NASA nie próżnuje i intensywnie przygotowuje się nie tylko do pierwszego załogowego lotu na Marsa i stworzenia tam pierwszej kolonii, ale również opracowuje koncepcje budowy portu kosmicznego na orbicie Księżyca, aby szybciej eksplorować jego powierzchnię...
NASA nie próżnuje i intensywnie przygotowuje się nie tylko do pierwszego załogowego lotu na Marsa i stworzenia tam pierwszej kolonii, ale również opracowuje koncepcje budowy portu kosmicznego na orbicie Księżyca, aby szybciej eksplorować jego powierzchnię oraz ułatwić odbywanie regularnych lotów na Czerwoną Planetę.
W propozycji budżetowej agencji na rok 2019 pojawił się plan stworzenia Lunar Orbital Platform-Gateway, czyli właśnie księżycowego portu kosmicznego. Według założeń NASA, obiekt miałby być gotowy już w 2022 roku, a na jego pokładzie astronauci mieliby zamieszkać rok później.
Nad poszczególnymi modułami księżycowej stacji, jej systemami napędowymi i energetycznymi pracują już inżynierowie z Boeinga, Lockheed Martian, Orbital ATK, Sierra Nevada Corporation czy Space Systems/Loral.
Księżycowa stacja kosmiczna od Lockheed Martina. Fot. Lockheed Martin.
Agencja zamierza wynosić w kosmos elementy Lunar Orbital Platform-Gateway z pomocą rakiety Space Launch System (SLS). Port kosmiczny będzie pełnił nie tylko rolę hotelową i badawczą, ale również stanie się centrum łączności pomiędzy bazami na Srebrnym Globie i statkami kosmicznymi a Ziemią.
NASA przewiduje, że na pokładzie księżycowej stacji kosmicznej astronauci będą mogli przebywać do ok. 60 dni. Obiekt ma być wyposażony w uniwersalne śluzy, które umożliwią zarówno udanie się załogi na spacery kosmiczne, ale też będą służyły dokowaniu prywatnych statków kosmicznych, biorących udział w misjach kosmicznego górnictwa.
Agencja jeszcze w tym miesiącu planuje zorganizowane międzynarodowych warsztatów. W trakcie nich najwięksi specjaliści z branży przemysłu kosmicznego i naukowcy, wspólnie będą debatować nad najlepszymi rozwiązaniami do budowy portu księżycowego i możliwości jego wykorzystania pod względem badawczym.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/Lockheed Martin