Lodz Solar Team buduje nowy, solarny pojazd!

Polscy studenci uczestniczą w wielu niesamowitych konkursach z najwyższej półki, dzięki którym mogą pokazać całemu światu, jak niesamowity potencjał w nich drzemie. Przypomnijmy, że studenci biorą udział w konkursach na budowę bolidów Formuła Student...

Polscy studenci uczestniczą w wielu niesamowitych konkursach z najwyższej półki, dzięki którym mogą pokazać całemu światu, jak niesamowity potencjał w nich drzemie. Przypomnijmy, że studenci biorą udział w konkursach na budowę bolidów Formuła Student (), łazików na Marsa czy kolei przyszłości Hyperloop (), a teraz Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu Lodz Solar Team budują nowy model słonecznego bolidu o nazwie Eagle Two.

W 2015 roku wystąpili na Australijskich wyścigach Bridgestone World Solar Challange 2015, gdzie zajęli 6 miejsce wśród wszystkich zespołów oraz pierwsze miejsce wśród debiutantów, a Eagle One został nagrodzony nagrodą Safety Award za najbezpieczniejszą konstrukcję wśród wszystkich 42-óch uczestników.

Udało się im także pokonać więcej kilometrów od znanych uczelni, takich jak Cambridge czy MIT. Nie spoczęli jednak na laurach i w 2016 roku polecieli do RPA, aby wziąć udział w Sasol Solar Challange 2015, gdzie byli z pierwszym pojazdem miejskim w historii konkursu. Studenci zostali również nagrodzeni statuetką Communication Award za najlepszą relację medialną z wyścigu.

Po sukcesach we wcześniejszych fazach konkursów i zebraniu cennego doświadczenia, studenci postanowili stworzyć jeszcze bardziej efektywny i praktyczny pojazd, z którym wyruszą po zwycięstwo w najbliższych zawodach Bridgestone World Solar Challenge 2017 w Australii.

Nowy model wystartuje tak jak poprzednik w klasie samochodów miejskich, czyli Cruiser. W swoim wnętrzu pomieści kierowcę i trzech pasażerów. Jednak będzie nieco inny niż jego poprzednik. Projektanci chcą zredukować wysokość, szerokość i masę bolidu, co korzystnie wpłynie na aerodynamiczność projektowanego Eagle Two.

Wykorzystane zostaną też wydajniejsze panele słoneczne i silniki. Nowy design oraz lekkie i trwałe elementy wykonane z włókna węglowego zapewnią nowemu "Orzełkowi" bardzo niskie opory, co przełoży się na około 30 procentowy zysk energetyczny w porównaniu z Eagle One.

Studenci zastosują wzmocnione materiały, które zapewni pasażerom jeszcze wyższy stopień bezpieczeństwa, jednocześnie zrezygnują z klatki bezpieczeństwa. Aktualnie projekt bolidu, jego wizualizacje oraz symulacje aerodynamiczne są gotowe, a karoseria jest w trakcie produkcji. Premierę studenci zapowiadają na lipiec.

Aby w ogóle te wielkie plany mogły się ziścić, zespół Lodz Solar Team potrzebuje Waszego wsparcia finansowego. Jako że jest to kosztowne przedsięwzięcie, ich projekt pojawił się już na akcji crowdfundingowej (). Chcą zebrać 15 tysięcy zł. Pomożecie?

Studenci odbędą morderczy wyścig o długości 3000 kilometrów, przez najbardziej dzikie tereny Australii, a mianowicie z miasta Darwin do Adelajdy. Co ciekawe, studenci Politechniki Łódzkiej jako jedyny zespół z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej weźmie udział w tej imprezie.

Zebrane doświadczenie przy tym projekcie pomoże inżynierom zbudować w przyszłości pojazd elektryczny, który być może pojawi się na drogach polskich miast. Gratulujemy i czekamy na wygraną w wyścigu. Jeśli chcecie śledzić poczynania Polaków, to wejdźcie na ich profil na Facebooku ().

Źródło: Lodz Solar Team / Fot. Lodz Solar Team

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas