Ludzka wątroba z drukarki 3D

Tworzenie wątrób do przeszczepów w laboratoriach jest póki co marzeniem, lecz jesteśmy o spory krok bliżej, bo firmie Organovo udało się właśnie po raz pierwszy stworzyć miniaturową, lecz niemal w pełni funkcjonalną wersję tego narządu w drukarce 3D.

Produkowanie wątrób do przeszczepów w laboratoriach jest póki co marzeniem, lecz jesteśmy o spory krok bliżej, bo firmie Organovo udało się właśnie po raz pierwszy stworzyć miniaturową, lecz niemal w pełni funkcjonalną wersję tego narządu w drukarce 3D.

Stworzone przez Organovo wątroby są naprawdę maleńkie - mają one rozmiary 0,5 na 4 milimetra lecz potrafią wykonać większość funkcji pełnowymiarowego, naturalnego organu. Do ich stworzenia nałożono na siebie 20 warstw hepatocytów i komórek Browicza-Kupffera (gwieździstych) oraz dołożono nieco komórek z naczyń krwionośnych, które dostarczają wątrobie tlenu i składników odżywczych. Cały materiał biologiczny użyty do budowy pochodzi z tkanek pozostałych po operacjach i biopsji.

Już teraz miniaturowe wątroby mogą się okazać bardzo przydatne w przemyśle farmaceutycznym - można na nich do woli testować nowe leki sprawdzając ich ewentualną toksyczność.

W przyszłości Organovo chce stworzyć pełnowymiarową wersję organu zdatną do przeszczepu, jednak największy problem stanowi obecnie tworzenie skomplikowanej siatki naczyń krwionośnych zasilających organ.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas