Monsanto oskarżone o zbrodnie przeciwko ludzkości i przyrodzie
Monsanto, czyli jedna z najbardziej wpływowych na świecie korporacji biotechnologicznych, została oficjalnie oskarżona o zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu. Korporacja jest największym na całej planecie producentem zmodyfikowanej genetycznie żywności (GMO)...
Monsanto, czyli jedna z najbardziej wpływowych na świecie korporacji biotechnologicznych, została oficjalnie oskarżona o zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu. Korporacja jest największym na całej planecie producentem zmodyfikowanej genetycznie żywności (GMO).
Zdecydowane działania, które będą miały swój finał w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, zostały podjęte przez grupę Monsanto Tribunal. W jej skład wchodzi Stowarzyszenie Konsumentów Ekologicznych, związek Regeneration International, Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM), stowarzyszenie Millions Against Monsanto oraz dziesiątki organizacji rolniczych i ekologicznych.
Na stronie Monsanto-Tribunal.org możemy dowiedzieć się, że korporację Monsanto obwinia się o przyczynianie się do zagłady ekologicznej, globalnego ocieplenia, zanieczyszczanie środowiska, a nawet o śmierć tysięcy ludzi.
To wszystko w wyniku opracowanie przez jej naukowców szeregu wysoko toksycznych produktów, które nieodwracalnie niszczą środowisko, wywołują choroby i doprowadzają do śmierci wielu ludzi.
Organizację wymieniają tu szczególnie substancje takie jak: polichlorowane bifenyle (PCB) które wpływają na płodność ludzi i zwierząt oraz kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy, czyli składnik Agent Orange wykorzystywany podczas wojny w Wietnamie i zakazany w Europie środek do ochrony roślin Lasso oraz Roundup, najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy.
Rozpoczęcie batalii w Hadze ma rozpocząć się w połowie października przyszłego roku. Jeśli organizacjom rolniczym i ekologicznym uda się wygrać z jednymi z najlepszych na świecie prawników pracujących dla Monsanto, to możemy być pewni, że produkty GMO przestaną być wykorzystywane i zaczną znikać ze sklepów.
Jednak jeśli nie uda się zwyciężyć, to skutek dla przeciwników GMO może być opłakany. Korporacje biotechnologiczne bowiem uzyskają w ten sposób międzynarodowe przyzwolenie na kontynuowanie swoich praktyk, a wtedy jeszcze prężniej zaczną się rozwijać i częściej zasypywać rynki swoimi produktami.