Na Księżycu jest więcej wody, niż do tej pory sądziliśmy. Jest wszędzie
Wraz z przygotowaniami do powrotu ludzi na Srebrny Glob, prowadzone są intensywne badania naturalnego satelity naszej planety, abyśmy mogli rozwikłać jego największe tajemnice, co ma niebagatelne znaczenie w jego kolonizacji...
Wraz z przygotowaniami do powrotu ludzi na Srebrny Glob, prowadzone są intensywne badania naturalnego satelity naszej planety, abyśmy mogli rozwikłać jego największe tajemnice, co ma niebagatelne znaczenie w jego kolonizacji. Oczywiście najważniejszym aspektem przetrwania w panującym tam wyjątkowo niegościnnym środowisku jest woda.
Do tej pory świat nauki uważał, że ten życiodajny płyn w postaci stałej pokrywa kratery na obszarach biegunowych. Jednak najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Space Science Institute pokazują, że nie tylko wody jest na Księżycu więcej, niż nam się do tej pory wydawało, ale również można ją znaleźć na całej jego powierzchni.
"Odkryliśmy, że nie ma znaczenia, o której godzinie i na jaki fragment powierzchni Księżyca patrzymy, zawsze znajdują się tam przesłanki wskazujące na obecność wody" - powiedział Joshua Bandfield, astronom z Space Science Institute w Boulder.
To świetna wiadomość, ale przed nami pojawia się sporo wyzwań, w jaki sposób ją pozyskać i wykorzystywać jako wodę czy wodór i tlen. Na obszarach biegunowych Srebrnego Globu, w zacienionych kraterach znajduje się woda (H2O) w postaci stałej, którą najłatwiej jest pozyskać.
Bez wody na Księżycu nie powstanie kolonia. Fot. NASA.
Jednak woda (H2O) występująca na całym globie, bezustannie przemieszcza się. Niestety, podobnie jest i z tą występującą w pozostałych częściach Księżyca w minerałach jako OH, czyli zbudowana jest z jednego atomu tlenu i jednego atomu wodoru.
Wodę w obu formach ciężko będzie pozyskać, bo z minerałów będzie trzeba ją ekstrahować, a lotną w jakiś sposób zmienić w formę stałą i przechowywać.
Z najnowszych badań wynika, że H2O lub OH powstały na Księżycu w związku z działaniem wiatru słonecznego, a także mogą być powoli uwalniane z minerałów, w których znajdowały się od czasu formowania się Srebrnego Globu.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA