Największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego
Firma Creotech Instruments S.A. będzie realizować projekt pod nazwą EO DIAS. Wartość kontraktu Creotech to blisko 60 milionów złotych i jest to największy kontrakt podpisany przez polską spółkę sektora kosmicznego w historii. Zgodnie z założeniami budowana infrastruktura...
Firma Creotech Instruments S.A. będzie realizować projekt pod nazwą EO DIAS. Wartość kontraktu Creotech to blisko 60 milionów złotych i jest to największy kontrakt podpisany przez polską spółkę sektora kosmicznego w historii. Zgodnie z założeniami budowana infrastruktura będzie jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS). Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury.
Projekt Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na problem jakim jest nieelastyczna infrastruktura ograniczająca dostęp do bieżących i historycznych danych oraz ograniczona ilość usług oferowanych przez podmioty bazujące na danych programu. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej dostęp do danych pochodzących z konstelacji satelitów obserwacji Ziemi Sentinel i innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus ma być otwarty i bezpłatny. Celem jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.
"Wzrost dostępności i powszechność darmowych danych satelitarnych, w połączeniu z postępującą miniaturyzacją kosmicznej elektroniki i pogłębianiem się trendu New Space zwiastuje jednak trzecią satelitarną rewolucję. Ta zaś związana będzie z dostarczanymi nam przez satelity danymi, których pozyskujemy coraz więcej. Dawniej korzystały z nich państwa. Dziś uczą się tego przedsiębiorcy, którzy nie brakuje pomysłów na ich komercyjne wykorzystanie" - powiedział dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.
Creotech z największym kontraktem w polskim sektorze kosmicznym. Fot. NASA.
"Czujemy niezmierną satysfakcję, z powodu wygrania konkursu organizowanego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną." ... "Satysfakcja jest tym większa, iż prowadzimy jedyne konsorcjum, które jest złożone całkowicie z firm małych i średnich, których większość pochodzi z Polski. Jest to żywy dowód na to, że nasz kraj szybko odrabia zapóźnienia technologiczne, a dystrybucja i przetwarzanie danych satelitarnych może stać się wkrótce polską specjalnością na skalę globalną." - powiedział dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.
Czas trwania kontraktu to cztery lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo zaś będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, wchodzą: CloudFerro Sp. z o.o., Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji.
Za budowę konkurencyjnych platform DIAS, które powstawać będą równolegle z tym budowanym przez Creotech Instruments S.A. i partnerów, odpowiadać będą: firma Serco wraz z OVH jako dostawcą rozwiązania chmurowego, ATOS Integration wraz z T-SYSTEM International jako dostawcą rozwiązania chmurowego i Airbus Defence and Space wraz z Orange jako dostawcą rozwiązania chmurowego.
Źródło: GeekWeek.pl/Creotech Instruments S.A/PAP / Fot. Twitter