Największy na świecie magazyn energii teraz powstanie w... USA

Po wielkim sukcesie Tesli przy budowie największego na świecie magazynu energii w Australii, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, teraz przyszedł czas na budowę jeszcze większego, ale już na rodzimym gruncie...

Po wielkim sukcesie Tesli przy budowie największego na świecie magazynu energii w Australii, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, teraz przyszedł czas na budowę jeszcze większego, ale już na rodzimym gruncie...

Po wielkim sukcesie Tesli przy budowie największego na świecie magazynu energii w Australii, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh (), teraz przyszedł czas na budowę jeszcze większego, ale już na rodzimym gruncie.

Xcel Energy, jedna z największych spółek elektro-energetycznych działających na środkowym-zachodzie USA, ogłosił przetarg na budowę potężnego banku energii. Miałby on powstać w Forrest Lake w Kolorado, ok. 160 kilometrów za zachód od Denver, i dysponować pojemnością aż 300 MWh. Z ujawnionych danych wynika, że instalacja miałaby się składać z aż 1500 akumulatorów PowerPack 2.

Reklama

Zadaniem instalacji będzie magazynowanie energii pochodzącej z farm wiatrowych i solarnych, a uwalnianie jej do krajowej sieci energetycznej wówczas, gdy nastąpi awaria lub przy problemach z dostarczeniem prądu odbiorcom końcowym.

Gigantyczny powerbank miałby też dać odetchnąć Matce Naturze od dużych emisji CO2 do atmosfery, z racji tego, że w stanie Kolorado do tej pory do produkcji prądu wykorzystywano na ogromną skalę gaz, ropę i węgiel.

Chociaż firma należąca do Elona Muska na razie przystąpiła tylko do przetargu, to już możemy spodziewać się, że ostatecznie go wygra, ponieważ ma na swoim koncie nie tylko sukcesy i doświadczenie związane z budową tego typu obiektów, ale również potrafi wywiązać się ze swoich prac w ekspresowym tempie, co mogliśmy zobaczyć w przypadku budowy power banku w Kraju Kangurów.

Tesla realizuje też inny bardzo ciekawy projekt, w którym zbuduje największy na świecie domowy magazyn energii w Australii. W 50 tysiącach domów zostaną zainstalowane powerbanki o pojemności 13,5 kWh, które zostaną uzupełnione o panele solarne o mocy 5 kW. Sieć stworzona przez rząd stanu Australia Południowa będzie dysponowała mocą 250 MW (panele solarne) i pojemnością ponad 5 razy większą od największego na świecie magazynu energii, który też znajduje się na tym kontynencie. ()

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Tesla

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy