Negatywne słowa wyłączają wyższe procesy myślowe
Psychologowie przeprowadzili ostatnio badania, które wykazały, że nasz umysł podświadomie wyłącza poszczególne swoje części w kontakcie ze słowami o zabarwieniu negatywnym takimi jak wojna, dyskomfort, niezręczność. Jest to proces, który ma nas chronić przed bolesnymi reakcjami emocjonalnymi.
Psychologowie przeprowadzili ostatnio badania, które wykazały, że nasz umysł podświadomie wyłącza poszczególne swoje części w kontakcie ze słowami o zabarwieniu negatywnym takimi jak "wojna, dyskomfort, niezręczność". Jest to proces, który ma nas chronić przed bolesnymi reakcjami emocjonalnymi.
W eksperymencie poproszono mówiących po angielsku Chińczyków o porównanie par słów w obu językach, a w tym czasie badano aktywność ich mózgu. Okazało się, że pozytywne i neutralne słowa tłumaczone są automatycznie przez nieświadomą część umysłu. Czegoś takiego nie udało się zaobserwować w przypadku słów o wydźwięku negatywnym.
Naukowcy uważają, że blokowanie dostępu do języka rodzimego przez nieświadomy umysł w obliczu negatywnego słowa ma chronić nas przez minimalizację bolesnej reakcji emocjonalnej.
Jest to sytuacja podobna (choć oczywiście na dużo mniejszą skalę) jaka ma miejsce u osób, które przeżyły jakąś traumę.
Od dawna wiadomo, że o wiele większą reakcję emocjonalną są w stanie wywołać słowa w języku rodzimym - wystarczy spojrzeć chociażby na kłótnię dwóch osób, które znajdują się poza swoim rodzimym krajem - zazwyczaj kłócą się one w swoim ojczystym języku.
Jest to pierwsze odkrycie wskazujące na mechanizm, przez który emocje potrafią nieświadomie kontrolować nasz wyższy proces myślowy.
Źródło: