Niebo rozbłysło w środku nocy nad Polską
W nocy z czwartku na piątek o godzinie 23:55 północno-zachodnie niebo przeciął bardzo jasny bolid. Został zarejestrowany przez stację obserwacyjną w Błoniu ale był widoczny praktycznie z całego obszaru Polski.
Nad Polską średnio kilka razy w miesiącu pojawiają się jasne meteory. Nie są one aż tak okazałe, jak w połowie lutego nad Rosją, jednak również potrafią przyciągnąć wzrok i przestraszyć. W nocy z czwartku na piątek (20/21.06) o godzinie 23:55 północno-zachodnie niebo przeciął bardzo jasny bolid. Był widoczny praktycznie z całego obszaru Polski.
Jego oblicze uwiecznione zostało przez stację obserwacyjną w Błoniu pod Warszawą, wchodzącą w skład Polskiej Sieci Bolidowej. Obserwatorium dysponuje czterema kamerami ustawionymi w głównych kierunkach geograficznych. Naukowcy dysponują tym samym nagraniem wideo.
W tej chwili trwa ustalanie na jakiej wysokości nastąpił rozbłysk. Kosmiczna skała nie była jednak na tyle duża, aby dotrzeć do powierzchni ziemi, nie było też fali uderzeniowej.
Do spektakularnego rozbłysku doszło również w nocy z 6 na 7 marca 2013 roku, tuż przed godziną 1:00 meteor można było zauważyć na niebie nad południową Polską. Według ogólnych wyliczeń meteoroid spłonął w ziemskiej atmosferze na wysokości około 68 kilometrów, mniej więcej nad pograniczem Polski i Czech.
Najbardziej okazały bolid przeciął polskie niebo w nocy z 18 na 19 października 2012 roku. O godzinie 2:23 bolid kometarny miał jasność większą niż Księżyc w pełni i świecił przez 1-2 sekundy intensywnym biało-niebieskim światłem.
Najlepiej widoczny był we wschodniej części Polski, ale zaobserwować można go było prawie w całym kraju. Łowcy meteorów z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) nazwali go bolidem "Myszyniec".
Obserwatorzy mają do dyspozycji 54 kamery, z czego 32 działają regularnie. W 2012 roku poczyniono ponad 50 obserwacji meteorów. Cztery z nich były wyjątkowo jasne. Poniżej zamieszczamy zdjęcia omawianych meteorów wykonanych przez członków PKiM.
Bolid "Myszyniec" w nocy z 18 na 19 października 2012:
Fot. Maciej Myszkiewicz / SpaceWeather.com
Bolid w nocy z 1 na 2 lutego 2013:
Fot. Paweł Zaręba, Błonie.
Bolid w nocy z 6 na 7 marca 2013:
Fot. Zbyszek Tymiński, Otwock.