Nowy radar US Navy widzi pojedyncze krople deszczu
Nie tak dawno amerykańskie wojsko przekazało dwa, niepotrzebne mu teleskopy o mocy takiej jak teleskop Hubblea dla NASA. Jeśli ciekawi Was jakie technologie wojskowi mają w magazynach, że lekką ręką oddają tak zaawansowane urządzenia - mamy odpowiedź - radar dopplerowski, który widzi pojedyncze krople deszczu.
Nie tak dawno . Jeśli ciekawi Was jakie technologie wojskowi mają w magazynach, że lekką ręką oddają tak zaawansowane urządzenia - mamy odpowiedź - radar dopplerowski, który widzi pojedyncze krople deszczu.
Radar ten został opracowany przez naukowców z US Naval Research Laboratory (NRL). Może on być nie tylko rewolucją dla wojska, lecz dla meteorologii - gdyż może on doskonale śledzić pogodę oraz zachowanie sztormów i pojedynczych chmur burzowych.
Radar dopplerowski wykorzystuje zjawisko przesunięcia dopplerowskiego wywołanego ruchem obiektów, na których następuje odbicie. Ten opracowany przez NRL służył wcześniej między innymi do śledzenia małych śmieci odrywających się od wahadłowców kosmicznych podczas startów.
Nowy radar ma moc 3MW, bardzo wąską szerokość wiązki - 0.22 stopnia i nieprzeciętną rozdzielczość. Połączenie wszystkich tych czynników prowadzi do tego, że naukowcy mogą z odległości 2 kilometrów monitorować pojedyncze krople deszczu większe niż 0.5 mm w chmurze o wielkości małego autobusu.
Wynalazek ten ma odkryć przed nami sekrety chmur - zwłaszcza tego jak się formują, jak w ich wnętrzu tworzą się i poruszają poszczególne kulki gradu etc.
Źródło: