Odkryto cegiełki życia w obcej galaktyce!

Astrobiolodzy pracujący w obserwatorium Atacama Large Millimeter Array (ALMA) w Chile, dokonali niezwykłego odkrycia, które pokazuje, że cegiełki życia występują o wiele powszechniej w otchłani kosmosu, niż nam się do tej pory to w ogóle wydawało...

Astrobiolodzy pracujący w obserwatorium Atacama Large Millimeter Array (ALMA) w Chile, dokonali niezwykłego odkrycia, które pokazuje, że cegiełki życia występują o wiele powszechniej w otchłani kosmosu, niż nam się do tej pory to w ogóle wydawało.

Organiczne molekuły dostrzeżono w sercu galaktyki NGC 253, która znajduje się w konstelacji Rzeźbiarza w odległości 11,5 milionów lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Jest to galaktyka gwiazdotwórcza, zwana również Srebrną Monetą.

Już wcześniej wykryto tam aż 8 masywnych obłoków molekularnych, ale tylko jeden z nich ma bardzo złożony skład chemiczny. Astrobiolodzy donoszą, że znajduje się tam aż 19 różnych cząstek organicznych. To niezwykłe odkrycie ze względu na bogactwo, którego nie widziano wcześniej poza Drogą Mleczną.

Molekuły wykryte przez ALMA w galaktyce NGC 253. Fot. ALMA.

Zespół astronomów wykorzystał niespotykaną rozdzielczość i czułości obserwatorium ALMA. Jako że różne cząsteczki emitują fale radiowe o różnych częstotliwościach, udało się zbadać skład chemiczny odległych obłoków, dokładnie analizując sygnały radiowe. Wśród zidentyfikowanych molekuł są m.in.: formaldehyd, cyjanowodór, metanol, kwas octowy oraz wiele innych.

Naukowcy będą kontynuowali swoje badania. Dzięki nim będą mogli lepiej zrozumieć ewolucję galaktyk gwiazdotwórczych jako całości, a co za tym idzie, również formowanie się gwiazd i planet oraz powstanie na nich życia.

Źródło: / Fot. NASA/ALMA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas