Odkryto najstarszą galaktykę - 13 miliardów lat
Astronomom obsługującym Kosmiczny Teleskop Hubblea udało się właśnie dostrzec najstarszą znaną galaktykę. Jest to w zasadzie grupa galaktyk - gromada będąca w bardzo wczesnym stadium formowania się. Znajdują się ona około 13.1 miliarda lat świetlnych od nas.
Astronomom obsługującym Kosmiczny Teleskop Hubble'a udało się właśnie dostrzec najstarszą znaną galaktykę. Jest to w zasadzie grupa galaktyk - gromada będąca w bardzo wczesnym stadium formowania się. Znajdują się ona około 13.1 miliarda lat świetlnych od nas.
Tyle właśnie czasu zajęło dolecenie światła z tych galaktyk do Ziemi. Uważa się, że powstały one w najwcześniejszych fazach formowania się Wszechświata w takiej formie, w jakiej znamy go dziś - gdy galaktyki zaczęły łączyć się w gromady.
5 nowych galaktyk zostało dostrzeżonych przy losowej obserwacji nieba w bliskiej podczerwieni. Są one dość niewielkie - rozmiarami nie przekraczają 10-50% wielkości Drogi Mlecznej, jednak dorównują jej jasnością. Jasność ta ma być dodatkowym dowodem na ich młody wiek.
Astronomowie z NASA uważają, że galaktyki te najprawdopodobniej do dziś rozrosły się w wielką gromadę przypominającą "galaktyczne miasto" - podobną do pobliskiej gromady w Pannie, gdzie znajduje się ponad 2 tysiące galaktyk.
Odkrycie to jest o tyle ważne, że już wcześniej udawało się odkrywać niemal tak stare pojedyncze galaktyki, jednak nigdy do tej pory nie dało się zaobserwować gromady w trakcie budowy.
W zeszłym tygodniu naukowcy ogłosili też odnalezienie największej zaobserwowanej do tej pory gromady galaktyk, która została ochrzczona imieniem El Gordo (czyli po hiszpańsku "grubas"). Jej oficjalna nazwa jest nieco mniej obrazowa - ACT-CL J0102-4915. Gromada ta znajduje się ponad 7 miliardów lat świetlnych od Ziemi. W jej skład wchodzą dwie duże podgromady, które zderzają się ze sobą z prędkością kilku milionów kilometrów na godzinę.
Źródło: