Pedometr Einsteina skłoni nas ku szybkości

Jednym z założeń specjalnej teorii względności Einsteina było to, że dla obiektu poruszającego się w przestrzeni szybciej, obserwowany przez niego czas płynie wolniej - w dużym uproszczeniu. Dzięki nowej aplikacji i Wy możecie sprawdzić ile czasu zyskujecie dzięki szybszemu przemieszczaniu się.

Jednym z założeń specjalnej teorii względności Einsteina było to, że dla obiektu poruszającego się w przestrzeni szybciej, obserwowany przez niego czas płynie wolniej - w dużym uproszczeniu. Dzięki nowej aplikacji i Wy możecie sprawdzić ile czasu "zyskujecie" dzięki szybszemu przemieszczaniu się.

Założenie to dobrze wyjaśnia paradoks bliźniąt, który polega na tym, że rodzi się na Ziemi dwóch braci bliźniaków. Jeden pozostaje na planecie, a drugi wyrusza w przestrzeń kosmiczną z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Po jakimś czasie zawraca on i wraca na rodzimą planetę.

Paradoks wygląda w ten sposób, że zgodnie z teorią względności występuje zjawisko tak zwanej dylatacji czasu – czas w poruszającym się układzie odniesienia płynie wolniej (im prędkość bliższa prędkości światła – tym upływ czasu jest wolniejszy).

Jednakże z punktu widzenia każdego z braci – po powrocie na Ziemię to ten drugi bliźniak powinien być młodszy. Spowodowane to jest różnicą w sposobie widzenia – ten, który pozostał na Ziemi twierdzi, że jeśli brat w kosmosie poruszał się względem niego – to on powinien być młodszy. Brat kosmonauta z kolei uważa, że względem niego poruszał się bliźniak, który pozostał na rodzimej planecie – i zatem to on powinien być młodszy. Rodzi się więc paradoks – gdyż obaj bracia nie mogą mieć jednocześnie racji.

Przystępne jego wyjaśnienie znajdziecie .

Teraz, dzięki pedometrowi, czyli inaczej krokomierzowi Einsteina - aplikacji przeznaczonej dla produktów Apple - iPada, iPoda i iPhone'a - możecie sami sprawdzić ile czasu zyskujecie dzięki temu, że poruszacie się szybciej.

Aplikacja ta wykorzystuje znajdujący się w urządzeniu moduł GPS w celu ustalenia waszej pozycji w przestrzeni oraz przekształcenie Lorentza w celu obliczenia powstałej dzięki temu różnicy w postrzeganym przez was czasie.

Dostępna jest ona za darmo .

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas