PGE, Tauron, Energa i Enea zbudują pojazd elektryczny

ElectroMobility Poland zaprojektuje i zbuduje pierwszy całkowicie polski samochód elektryczny z prawdziwego zdarzenia. W projekt zaangażowały się cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea, podpisały papiery i powołały do życia ElectroMobility Poland...

ElectroMobility Poland zaprojektuje i zbuduje pierwszy całkowicie polski samochód elektryczny z prawdziwego zdarzenia. W projekt zaangażowały się cztery firmy energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea, podpisały papiery i powołały do życia ElectroMobility Poland.

Spółka ma być filarem programu rozwoju elektromobilności w Polsce. Projekt ten ma sprawić, że w roku 2025 po polskich drogach ma poruszać się co najmniej milion elektrycznych aut.

Oczywiście kilka lat temu powstało w naszym kraju konsorcjum Geen Cars i zbudowało prototyp takiego pojazdu o nazwie ELV001, jednak nie było chętnych do podjęcia się jego masowej produkcji.

Prawdopodobnie całe przedsięwzięcie było blokowane przez wielkie koncerny samochodowe pochodzące zza zachodniej granicy. Teraz, gdy władza się zmieniła, ma to się zmienić.

Rewelacyjny samochód elektryczny z Mielca, którym nie pojeździmy. Fot. MARR.

Dlatego nad całym przedsięwzięciem czuwa Ministerstwo Energii, które planuje, że najpierw powstanie prototyp pojazdu, a dopiero potem infrastruktura do jego ładowania.

W zamyśle ElectroMobility Poland, system ładowania pojazdu i lokalizacje stacji mają być tworzone w ten sposób, aby samochód mógł być użytkowany w mieście i ładowany głównie w nocy.

Jest to niezwykle ważne dla firm energetycznych, ponieważ to właśnie w nocy gospodarstwa domowe najmniej zużywają energii elektrycznej, więc elektrownie notują ogromne straty.

Tak więc nocne ładowanie nie tylko nie odbije się na domowym budżecie, bo stawki za prąd będą o wiele niższe, ale również firmy energetyczne zyskają nowych, stałych klientów.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas