Pierwsza Rosjanka na Stacji Kosmicznej
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zamieszkała wczoraj pierwsza w historii Rosjanka, która jednocześnie jest pierwszą kobietą pochodzącą z Rosji, która znalazła się na ziemskiej orbicie od 17 lat i zaledwie czwartą w całej historii. Jakie będzie jej zadanie podczas półrocznej misji?
Astronauta to zawód w dalszym ciągu zdominowany przez mężczyzn. Kobiety do tej pory stanowiły tylko 10 procent członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ciągu ostatnich 15 lat kosmiczne laboratorium zamieszkiwało 31 kobiet, kolejna wprowadziła się wczoraj.
Jelenia Sierowa jest pierwszą rosyjską kosmonautką na ziemskiej orbicie od 17 lat i jednocześnie pierwszą Rosjanką, jaka zamieszkała na Stacji Kosmicznej. Jest też dopiero czwartą Rosjanką w kosmosie, po Walentinie Tierieszkowej, Swietłanie Sawickiej i Jelenie Kondakowej.
Dotarła na orbitę wraz z pozostałym dwojgiem członków załogi statku Sojuz TMA-14M, dowódcą Aleksandrem Samokutiajewem (Rosja) i inżynierem pokładowym Barrym Wilmorem (USA). Sierowa, choć w kosmosie jest pierwszy raz, to jednak ma bogate doświadczenie i duże wsparcie w tej materii, ponieważ jej mąż Mark Sierow, również jest kosmonautą.
W 2001 roku ukończyła ona naukę w Moskiewskim Instytucie Lotniczym z tytułem inżyniera pokładowego. Taką też funkcję pełni na Stacji Kosmicznej. W 2006 roku została wybrana do grupy przyszłych kosmonautów, a w 2009 roku pomyślnie przeszła wszystkie testy w słynnym Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.
Sierowa była jedną z pięciorga kosmonautów, którzy nieśli rosyjską flagę podczas uroczystej ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Kosmonautka jest członkiem 41. (później także 42.) załogi Stacji Kosmicznej. Jej głównym zadaniem będzie przeprowadzanie najróżniejszych eksperymentów biofizycznych i medycznych.