Podróż na Marsa może uszkodzić mózg

Podróż na Czerwoną Planetę to jeden z najważniejszych celów ludzkości, który ma być zrealizowany w ciągu najbliższych 15 lat. Bynajmniej nie będzie to proste zadanie, gdyż podczas samej podróży i już na powierzchni Marsa, na ludzi będzie czekało mnóstwo zagrożeń...

Podróż na Czerwoną Planetę to jeden z najważniejszych celów ludzkości, który ma być zrealizowany w ciągu najbliższych 15 lat. Bynajmniej nie będzie to proste zadanie, gdyż podczas samej podróży i już na powierzchni Marsa, na ludzi będzie czekało wiele zagrożeń.

Pomimo faktu, że z większością ludzkość sobie poradzi, ponieważ obecny poziom technologii na to pozwala, to pojawiają się takie, które już zaczęły spędzać sen z powiek specjalistów pracujących w różnych ośrodkach należących do NASA.

Sprawa jest poważna, gdyż chodzi tutaj o najważniejszy organ ludzkiego ciała, a mianowicie mózg. Finansowane przez NASA badania na myszach wykazały, że promieniowanie kosmiczne powoduje zmiany w strukturze oraz integralności komórek mózgu i synaps.

Co prawda, badania zostały przeprowadzone na gryzoniach, jednak zagrożenie dla astronautów jest takie samo, jak nie większe, bo istota ludzka ma bardziej złożony mózg.

U astronautów mogą wystąpić problemy poznawcze, które będą prowadziły do zaburzeń postrzegania rzeczywistości. Efektem ich będzie zagubienie czy pojawienie się stanów lękowych.

To z kolei może negatywnie wpłynąć na przebieg całej misji, a szczególnie chwile, w których wystąpi potrzeba podjęcia kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa decyzji.

Podczas eksperymentów, u myszy wystąpiły zmiany fizyczne w mózgu, zauważono mniejszą zdolność do uczenia się, zapamiętywania tego, co przed chwilą widziały oraz były one mocno otępiałe.

Ogólnie rzecz ujmując, wykazywały one wczesne stadium rozwijającej się choroby Alzheimera.

Według planów NASA, załogowa podróż na Czerwoną Planetę i pobyt na niej potrwa około 2,5 roku. W tym czasie astronauci będą narażeni na wiele niebezpieczeństw, które mogą niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu.

Miejmy nadzieję, że jak najszybciej uda pokonać się trudności i nasze marzenia o podboju pierwszej (poza Ziemią) planety, spełnią się.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas