Samoloty tworzą niezwykłe obłoki
Od dawna wiemy, że samoloty potrafią zmieniać pogodę, pozostawiając za sobą smugi. Pokażemy Wam jeszcze dwa ciekawe zjawiska atmosferyczne, których twórcami są myśliwce.
Od dawna wiemy, że samoloty potrafią zmieniać pogodę, pozostawiając za sobą smugi. Pokażemy Wam jeszcze dwa ciekawe zjawiska atmosferyczne, których twórcami są myśliwce.
Tęczowa chmura
Zdjęcie, które zamieszczamy poniżej, wykonane zostało podczas pokazów lotniczych MCAS Miramar's 2008. Nad przelatującym nad głowami widzów myśliwcem F-22 pojawiła się kolorowa chmura. Jak ona powstała?
Otóż ponad skrzydłami samolotu doszło do nagłego spadku ciśnienia, a następnie obniżenia się temperatury poniżej punktu rosy, co doprowadziło do skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu i pojawienia się miniaturowej mgły. Promienie słoneczne padające na sztuczną chmurę załamywały się i odbijały od tworzących ją drobnych kropelek, sprawiając, że obłok zaczął się mienić kolorami tęczy.
Obłok Prandtla-Glauerta
Jest jeszcze jedno zjawisko, które z pewnością już widzieliśmy, nie tylko uczestnicząc w pokazach lotniczych, a mimo to nie wiemy jak powstaje. To obłok Prandtla-Glauerta, który czasem wygląda jak kurze jajko z którego wyłania się ponaddźwiękowy myśliwiec. Niezwykła chmura powstaje, gdy prędkość powietrza opływającego samolot jest większa od prędkości samolotu względem powietrza niezakłóconego.
Jeśli ta prędkość maleje, a samolot zwiększa prędkość i zbliża się do bariery dźwięku, to w jednej części samolotu następuje spadek temperatury i ciśnienia, w drugiej wzrost temperatury i ciśnienia. Powstaje fala uderzeniowa, pojawia się anomalia, która sprawia, że ciśnienie gwałtownie spada, podobnie jak temperatura i następuje skraplanie się powietrza, czego efektem jest właśnie pojawienie się obłoku w tylnej części samolotu.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem