Super-pajęczyna wzmacniana grafenem

Naukowcy z całego świata od lat próbują z jednej strony poprawić jeszcze i tak już doskonałe właściwości mechaniczne pajęczyny, a z drugiej umożliwić jej produkcję na skalę przemysłową. Teraz grupie badaczy z Włoch i Wielkiej Brytanii udało się stworzyć pajęczynę wzmocnioną dodatkowo grafenem, która jest nadal bardzo lekka, a przy tym na tyle wytrzymała, że jest w stanie utrzymać człowieka.

Naukowcy z całego świata od lat próbują z jednej strony poprawić i tak już doskonałe właściwości mechaniczne pajęczyny, a z drugiej umożliwić jej produkcję na skalę przemysłową. Teraz grupie badaczy z Włoch i Wielkiej Brytanii udało się skłonić pająki do tworzenia pajęczyny wzmocnionej dodatkowo grafenem, która jest nadal bardzo lekka, a przy tym na tyle wytrzymała, że jest w stanie utrzymać człowieka.

Sposób w jaki tego dokonano również jest dość niezwykły - udało się to bowiem zrobić poprzez podanie pająkom wody zawierającej węglowe nanorurki, a przyroda zajęła się już resztą.

Pomysł podania pająkom takiej formy węgla nie wziął się znikąd - naukowcy dostrzegli najpierw, że te stawonogi potrafią produkować bardzo wytrzymałe biominerały na przykład na swoje szczękoczułki. Dlatego też biolodzy doszli do wniosku, że powinny one być w stanie wyprodukować wzmocnioną pajęczynę.

Pajęczyna z grafenem jest pięciokrotnie bardziej wytrzymała od naturalnej - jej pojedyncza warstwa jest w stanie utrzymać ciężar dorosłego człowieka. I choć badanie było bardzo póki co w bardzo wstępnej fazie to już teraz snuje się plany o fermach pająków, którym podawać się będzie węgiel, by tworzyły one wzmocnione pajęczyny.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas