Superkomputer NASA odtworzył lot meteoru czelabińskiego
Słynny meteor czelabiński, który poczynił wielkie szkody na rosyjskim Uralu w 2013 roku, uświadomił nam wszystkim, jak bardzo ludzkość bezbronna jest wobec zagrożenia związanego z kosmicznymi skałami. Naukowcy z Ames Research Center, należącego do NASA...
Słynny meteor czelabiński, który poczynił wielkie szkody na rosyjskim Uralu w 2013 roku, uświadomił nam wszystkim, jak bardzo ludzkość bezbronna jest wobec zagrożenia związanego z kosmicznymi skałami.
Naukowcy z Ames Research Center, należącego do NASA, przygotowali spektakularną symulację wejścia w atmosferę meteoru czelabińskiego, aby lepiej zrozumieć przebieg całego zjawiska, przygotować możliwe scenariusze takich wydarzeń i próbować stworzyć plan ochrony przed takimi katastrofami.
Symulacja wejścia w atmosferę kosmicznej skały powstała z pomocą jednego z najszybszych superkomputerów na świecie, które pracują dla NASA. Modelowanie obiektu zostało wykonane w programie Cart3D i ALE3D przez specjalistów z Lawrence Livermore National Laboratory.
Meteor czelabiński liczył sobie 4,5 miliarda lat. 15 lutego 2013 roku w godzinach porannych wybuchł nad Uralem z siłą 40 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Eksplozja, która wywołała falę uderzeniową, była tak potężna, że zniszczyła 100 tysięcy metrów kwadratowych okien, a w sumie różnego rodzaju uszkodzeniom uległo 3 tysiące budynków. Rannych zostało 1200 osób.
Źródło: / Fot. NASA