Światłem w raka
Optogenetyka - a więc technika polegająca na wpływaniu na odpowiednio zmodyfikowany genetycznie organizm poprzez światło - stosowana już była do różnych celów, ale ostatnio po raz pierwszy wykorzystano ją do walki z rakiem. Sztuka ta powiodła się naukowcom z Tufts University.
Optogenetyka - technika polegająca na wpływaniu na odpowiednio zmodyfikowany genetycznie organizm poprzez światło - stosowana już była do różnych celów, ale ostatnio po raz pierwszy wykorzystano ją do walki z rakiem. Sztuka ta powiodła się naukowcom z Tufts University.
Naukowcy ci wszczepili płodom żab dwa geny - jeden z nich powodował, że zwierzęta te zapadały na raka (aby można było na nich w ogóle testy prowadzić), drugi z kolei dawał komórkom rakowym światłoczułość tworząc odpowiednie kanały jonowe. I okazało się, że metoda ta może kryć w sobie potencjalne lekarstwo na nowotwory - komórki rakowe pod wpływem światła kurczyły się i nie pojawiały się nowe.
Na razie skuteczność wynosiła tu 30%, ale to i tak całkiem nieźle jak na pierwszą próbę. Większym problemem jest to, że autorzy odkrycia nie wiedzą w jaki sposób można by przenieść tę terapię na ludzi, jednak kto wie co przyniesie przyszłość? A lepsze poznanie działania systemu przesyłu sygnałów elektrycznych w komórkach być może doprowadzi do innych, ważnych odkryć.
Źródło: Zdj.: PD