Teorie spiskowe: To on zlecił zabójstwo papieża?

Ali Agca, który w 1981 roku usiłował zabić Jana Pawła II, wydał najnowszą książkę w której ujawnia zleceniodawcę zamachu. Czy tym razem mówi prawdę? Co na to Watykan?

Ali Agca, który w 1981 roku usiłował zabić Jana Pawła II, wydał najnowszą książkę w której ujawnia zleceniodawcę zamachu. Czy tym razem mówi prawdę? Co na to Watykan?

Ali Agca, który w 1981 roku usiłował zabić Jana Pawła II, wydał najnowszą książkę w której ujawnia zleceniodawcę zamachu. Czy tym razem mówi prawdę? Co na to Watykan?

"Allah powierza ci to wielkie zadanie. Nie wahaj się. Zabij go dla niego, bo robiąc to zabijasz Antychrysta. Zabij Jana Pawła II, a później sam odbierz sobie życie, aby chęć zdrady cię nie oślepiła. Ten rozlew krwi będzie preludium zwycięstwa Islamu w całym świecie. Będziesz męczennikiem i pójdziesz za to do raju w glorii wejdziesz do królestwa Allaha" - miał powiedzieć Alemu Agcy irański ajatollah Chomeini, który był przywódcą duchownym i politycznym Iranu w latach 1979–1989.

Reklama

Ali Agca ujawnił swojego zleceniodawcę w najnowszej książce, która powstawała od stycznia 2010 roku, gdy wyszedł na wolność po blisko 30 latach włoskiego i tureckiego więzienia. Książka "Obiecano mi raj. Moje życie i prawda o ataku na papieża", która w piątek trafiła do księgarń, opisuje również nawrócenie Alego na chrześcijaństwo i zerwanie z ideologią islamu. "Od dzieciństwa przez lata żyłem w błędzie islamistycznego faszyzmu. Jezus Chrystus był najlepszą osobą jaka chodziła po ziemi" - stwierdza Agca.

Zamachowiec opisuje również swoje spotkanie z Janem Pawłem II w 1983 roku. Papież miał wówczas zapytać Agce, kto zlecił zamach. Agca miał z kolei odpowiedzieć, że ajatollah Chomeini. Jak twierdzi Agca w książce, papież miał wybaczyć zarówno jemu, jak i Chomeiniemu. Co ciekawe Agca jest zdania, że papież miał zachęcać go do przejścia na chrześcijaństwo.

Nie zgadza się z tym Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, który zweryfikował te słowa w rozmowie z kard. Stanisławem Dziwiszem, który uczestniczył w spotkaniu papieża z Agcą. Dziwisz miał stwierdzić, że nie pojawiły się takie zachęty, a Agca nie ujawnił papieżowi swojego zleceniodawcy. Stąd też Watykan jest zdania, że Agca znów kłamie.

Sprawa Agcy ciągnęła się latami, ponieważ niedoszły zamachowiec wielokrotnie zmieniał swoje zeznania. Raz wskazywał na KGB, innym razem na bułgarskie służby, a jeszcze innym na spisek w samym Watykanie, jednak nigdy nie udało się ustalić prawdziwych zleceniodawców. Czy tym razem prawda wyszła w końcu na jaw, czy to kolejne oszustwo? Pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Kim był ajatollah Chomeini?

Wypracował program opierający się na wizji totalitarnego ustroju teokratycznego, niepozostawiającego miejsca dla jakichkolwiek przekonań innych niż ortodoksyjnie szyickie. 5 lutego 1979 roku proklamował powstanie pierwszego rządu islamskiego, realizując koncepcję demokracji religijnej. Magazyn Time uznał go Człowiekiem Roku 1979.

Rządził Iranem przez 10 lat. W 1988 roku, tuż przed śmiercią na nowotwór, Chomeini wydał urzędnikom sądowym rozkaz osądzenia wszystkich więźniów politycznych i egzekucji tych, którzy nie będą żałować działalności antyreżimowej. W ten sposób życie straciło nawet 30 tysięcy ludzi.


Ajatollah Chomeini.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy