Testowy tor Hyperloop powstanie na Śląsku

Hyperloop, czyli superszybka kolej przyszłości z każdym miesiącem staje się coraz bardziej realna i zaczyna rozpalać umysły przedsiębiorców, polityków i zwykłych ludzi, którzy interesują się najnowszymi technologiami i chcą jeszcze za swojego życia ujrzeć realizację...

Hyperloop, czyli superszybka kolej przyszłości z każdym miesiącem staje się coraz bardziej realna i zaczyna rozpalać umysły przedsiębiorców, polityków i zwykłych ludzi, którzy interesują się najnowszymi technologiami i chcą jeszcze za swojego życia ujrzeć realizację najbardziej futurystycznych projektów, jakie tylko stworzyli ludzie.

Amerykańska firma Hyperloop One przygotowuje studium wykonalności tej technologii w Polsce. Trasa miałaby połączyć Wrocław z Warszawą (). Zanim jednak będzie mogła ona powstać, najpierw musi powstać tor testowy, na którym można byłoby przeprowadzić potrzebne eksperymenty.

Wszystko wskazuje na to, że taki tor powstanie w śląskim Jaworznie. Paweł Silbert, prezydent tego miasta, i Marek Gutt-Mostowy, prezes zarządu firmy Euroloop, podpisali list intencyjny, dotyczący potencjalnych testów tuby dla najszybszego pociągu świata.

Według planu, tor będzie miał 5 kilometrów długości i położony zostałby na szlaku starej kolejki, między śródmieściem a Szczakową. Euroloop jest żywo zainteresowany Jaworznem, gdyż obszar ten spełnia wszystkie kryteria wyznaczone przez firmę.

Przedsięwzięciem w Polsce zajmuje się firma Euroloop, której szefuje uzdolniony Polak, Marek Gutt Mostowy. Stworzył on firmę wraz ze swoimi specjalistami z Doliny Krzemowej. Ma na koncie współpracę z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN, która w swoim ośrodku w pobliżu Genewy ma Wielki Zderzacz Hadronów

Euroloop chce zbudować w Polsce pełnowymiarowy testowy odcinek systemu Hyperloop. W pierwszej kolejności system będzie obsługiwał transport towarów. Dopiero w dalszej perspektywie będzie to transport pasażerski.

Jaworzno ma aspiracje do stania się najbardziej innowacyjnym miastem w Polsce. Po mieście jeździ pierwszy na polskich drogach elektrobus, a niebawem do miasta przyjedzie 22 takich pojazdów od polskiego Solarisa.

Władze Jaworzna chcą uruchomić system elektrycznych rowerów miejskich i niedługo zezwolą na testy samochodów elektrycznych oraz autonomicznych. Pozostaje nam więc trzymać kciuki za Jaworzno.

Źródło: / Fot. Euroloop/Hyperloop One

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas