Turtle Rover, czyli polski łazik dla odkrywców
Polscy studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy jakiś czas temu zbudowali marsjańskiego łazika Scorpio, zaprezentowali swój najnowszy wynalazek. Tym razem łazik nie jest przeznaczony do eksploracji obcych planet, w tym Marsa, tylko naszej pięknej Ziemi...
Polscy studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy jakiś czas temu zbudowali marsjańskiego łazika Scorpio (), zaprezentowali swój najnowszy wynalazek. Tym razem łazik nie jest przeznaczony do eksploracji obcych planet, w tym Marsa, tylko naszej pięknej Ziemi.
Oczywiście nie oznacza to jednak, że jest mniej zaawansowany od Scorpio. Nasza planeta to o wiele bardziej różnorodne topograficznie miejsce, a wynalazek młodych inżynierów czuje się w ciężkim terenie jak ryba w wodzie.
Czterokołowy robot Turtle waży 8 kilogramów, wyposażony został w kamerę Full HD, łącze wi-fi i zrobotyzowane ramię, z pomocą którego można podnosić dowolne obiekty o masie do 500 gramów. Zainstalowane na jego pokładzie akumulatory zapewniają nieprzerywaną pracę urządzenia przez 4 godziny.
Mózgiem maszyny jest minikomputer Raspberry Pi, w którym zainstalowano oprogramowanie typu open-source, dzięki czemu można je dowolnie rozbudowywać.
Robotem można sterować z dowolnego miejsca na naszej planecie. Wystarczy mieć tylko dobre połączenie z internetem. Urządzenie daje możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć z obrazu przesyłanego użytkownikowi na bieżąco.
Polacy już w przyszłym miesiącu chcą rozpocząć kampanię crowdfundingową na Kickstarterze, w trakcie której będą zbierali fundusze na budowę od 40 do 70 łazików w celu ich sprzedaży i rozpowszechnienia po całym świecie.
Turtle będą budowane we Wrocławiu, a wszyscy zainteresowani przetestowaniem ich możliwości będą mogli to uczynić w programie testów, który wystartuje na początku przyszłego miesiąca i będzie prowadzony poprzez globalną sieć.
W testach będzie mógł uczestniczyć każdy zainteresowany zakupem łazika, i to bez ruszania się z domu. Tymczasem zobaczcie, jak pięknie prezentuje się wynalazek naszych studentów.
Źródło: / Fot. Turtle Rover