Ukraina: znaleziono świątynię sprzed 6 tysięcy lat
Naukowcom z Kijowskiego Instytutu Archeologii udało się niedawno odnaleźć niedaleko wsi Nebeliwka w centralnej części kraju pozostałości po świątyni zbudowanej tam przez przedstawicieli kultury trypolskiej aż 6 tysięcy lat temu.
Naukowcom z Kijowskiego Instytutu Archeologii udało się niedawno odnaleźć niedaleko wsi Nebeliwka w centralnej części Ukrainy pozostałości po świątyni zbudowanej tam przez przedstawicieli kultury trypolskiej aż 6 tysięcy lat temu.
Kultura ta kwitła w okresie eneolitu na terenach dzisiejszej Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy, a nazwę swoją zawdzięcza ona wsi Trypole, w której polsko-ukraińska ekspedycja po raz pierwszy trafiła na ślad tego ludu
Przedstawiciele kultury trypolskiej byli dość zaawansowani w rolnictwie, metalurgii czy garncarstwie, ale także w architekturze - choć ich osady istniały zazwyczaj przez 60-80 lat, po takim czasie był one palone, a lud przenosił się w inne miejsce. Powód prowadzenia takiego trybu życia do dziś nie jest znany, ale wiadomo jedno - utrudnia on mocno znajdowanie śladów po działaniu Trypolan.
Ostatnio w okolicach wsi Nebeliwka, gdzie znajdowała się w przeszłości jedna z największych osad trypolskich (zajmowała ona obszar aż 238 hektarów i składała się z około 1200 budynków), znaleziono świątynię, która datowana została na okolice roku 4000 przed naszą erą.
Dwupiętrowy budynek, umieszczony wzdłuż osi wschód-zachód, mający 60 metrów długości i 21 szerokości, wykonał został z gliny i drewna, a gliniane były także ołtarze znajdujące się na parterze. Budowla ta - na co wskazują ślady - była prawdopodobnie główną świątynią Trypolan dlatego naukowcy liczą na to, że powie nam ona więcej na temat ich wierzeń.
Źródła: ,