W Jeleniej Górze powstaje farma solarna w kształcie... jelenia

Polska dołączy do grona państw, w których wniesiono nieco świeżości do szpecących krajobraz monotonią kolorystyczną farm solarnych. Firma Polski Solar S.A. poinformowała, że zbuduje w Jeleniej Górze innowacyjną farmę solarną, w której panele zostaną ułożone w taki sposób, że z lotu ptaka i Karkonoszy będzie można dostrzec w niej... jelenia...

Polska dołączy do grona państw, w których wniesiono nieco świeżości do szpecących krajobraz monotonią kolorystyczną farm solarnych. Firma Polski Solar S.A. poinformowała, że zbuduje w Jeleniej Górze innowacyjną farmę solarną, w której panele zostaną ułożone w taki sposób, że z lotu ptaka i Karkonoszy będzie można dostrzec w niej... jelenia.

Projekt powstanie na działce, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Na powierzchni 22 hektarów ma zostać położonych 30 tysięcy paneli, w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim. Obiekt będzie nosił nazwę Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra i ma być ekologiczną wizytówką miasta.

"Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej" – powiedział William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar.

Polska farma solarna w kształcie jelonka. Fot. Polski Solar S.A.

Farma fotowoltaiczna będzie dysponować mocą 10 MW i zasili 4500 gospodarstw domowych. Wartość inwestycji opiewać będzie na 37 milionów złotych, a jej budowa rozpocznie się w pierwszej połowie bieżącego roku.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu w Chinach otwarto farmę solarną o mocy 50 MW w kształcie pandy, której zdjęcia z lotu ptaka obiegły cały świat i cieszyły się dużym uznaniem (). Czekamy więc na furorę w kwestii Jeleniej Góry i symbolu miasta, jakim teraz będzie eko-jelonek.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Polski Solar S.A.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas