W Polsce powstanie baza księżycowa

Przemysł kosmiczny na całym świecie rozwija się w niesłychanym tempie. Coraz więcej rządów krajów i prywatnych firm chce zbudować stacje kosmiczne na orbicie Ziemi, bazy na Księżycu czy Marsie, a także na dobre rozpocząć kosmiczne górnictwo. Także i w Polsce pojawiają się pomysły na realizację takich wielkich planów...

Przemysł kosmiczny na całym świecie rozwija się w niesłychanym tempie. Coraz więcej rządów krajów i prywatnych firm chce zbudować stacje kosmiczne na orbicie Ziemi, bazy na Księżycu czy Marsie, a także na dobre rozpocząć kosmiczne górnictwo. Także i w Polsce pojawiają się pomysły na realizację takich wielkich planów.

Jednym z nich jest M.A.R.S. (Modular Analog Research Station), czyli projekt budowy placówki badawczej na Srebrnym Globie. Projekt już wystartował na serwisie PolakPotrafi.pl, a głównym wspierającym go jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

Zanim jednak Polacy zaczną budować miasta na Księżycu, powstanie jedna z pierwszych w Europie i najbardziej zaawansowana na świecie testowa baza księżycowa. Znajdować ma się ona w Rzepienniku Biskupim w woj. małopolskim.

"Chcemy zbudować jeden z pierwszych w Europie analogowy habitat kosmiczny. Habitat to baza, w której przebywać będą przyszli kolonizatorzy najpierw Księżyca a potem Marsa. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zrozumieć, jak zachowuje się załoga podczas długiego pobytu w zamknięciu oraz izolacji od świata zewnętrznego. Potężne międzynarodowe agencje kosmiczne patrzą na Księżyc jako logiczny krok poprzedzający misję na Marsa. To tam odbędą się pierwsze załogowe lądowania na innym globie od czasu misji Apollo. Wychodzimy na przeciw przyszłym potrzebom badawczo-naukowym i budujemy w Polsce analogowy habitat, który posłuży jako platforma do nauki. Wiedzę tak zdobytą będzie można potem wykorzystać, kiedy przyjdzie czas na budowę prawdziwej bazy." - dowiadujemy się na stronie projektu na PolakPotrafi.pl

"Projekt jest inicjatywą blisko 40 specjalistów z różnych dziedzin nauki, którzy chcą stworzyć wspólną platformę dla naukowców, nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Księżyc jest strategicznym kierunkiem rozwoju nie tylko europejskiej eksploracji kosmosu. Chcemy w tej globalnej misji uczestniczyć właśnie poprzez budowę testowej bazy księżycowej, która posłuży do realizacji projektów badawczo-naukowych, wykorzystywanych w przyszłości w prawdziwych misjach księżycowych ESA czy też NASA" - powiedziała Agata Kołodziejczyk, koordynatorka projektu, na co dzień pracująca w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii.

Jeśli chcecie wesprzeć realizację tego fenomenalnego projektu, i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas