Waleczne kobiety wikingów naprawdę istniały
Kobiety wojowniczki wikingów pojawiające się w sagach i legendach Północy nie były jedynie wyrazem wybujałej wyobraźni Skandynawów. Okazuje się, że istniały one naprawdę i wraz z mężczyznami podbijały świat. Od jakiegoś czasu mówiło się o kobietach wojowniczkach...
Kobiety wojowniczki wikingów pojawiające się w sagach i legendach Północy nie były jedynie wyrazem wybujałej wyobraźni Skandynawów. Okazuje się, że istniały one naprawdę i wraz z mężczyznami podbijały świat.
Od jakiegoś czasu mówiło się o kobietach wojowniczkach, ale nie było na to niezbitych dowodów. Teraz naukowcy z Uppsala University i Stockholm University mają na to dowody genetyczne, w postaci badań grobu wikinga i szczątków odkrytych w Birce, szwedzkim mieście wikingów.
Odkrycia dokonano w XIX wieku. Od tamtej pory uważano, że szczątki należą do mężczyzny wikinga, który został pochowany tam z największymi honorami, gdyż na miejscu znajdował się pełny zestaw broni, wojenna gra planszowa i dwa konie.
Grób kobiety wojowniczki wikingów. Fot. Uppsala University.
Archeologom udało się jednak pobrać próbki DNA ze szczątków i okazuje się, że znajdują się tam dwa chromosomy X, a nie X i Y. Mamy więc tu do czynienia z pierwszym w historii genetycznym potwierdzeniem, że na polach walki mężczyznom towarzyszyły kobiety, które również ochoczo chwytały za broń i walczyły u ich boku.
Odkryty na miejscu zestaw broni i gra planszowa ujawnia, że mogła ona sprawować funkcję oficera w kwestiach opracowywania taktyki i strategii wojennej wikingów.
Wikińską Birkę w latach jej świetności zamieszkiwało ją 800-1000 osób. Dotychczas archeolodzy odkryli tam około 3000 grobów, przebadano 1100 z nich.
Źródło: / Fot. Uppsala University