Walentynkowa "gwiazda" na niebie. Zobaczcie!

Walentynkowy wieczór minął pod znakiem romantycznego zjawiska na niebie. Po zachodzie Słońca mieliśmy okazję zachwycić się blaskiem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która przeleciała nad Polską. Zobaczcie zdjęcie...

Walentynkowy wieczór minął pod znakiem romantycznego zjawiska na niebie. Po zachodzie Słońca mieliśmy okazję zachwycić się blaskiem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która przeleciała nad Polską. Zobaczcie zdjęcie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest najjaśniejszym stworzonym przez człowieka obiektem na nocnym niebie, widocznym gołym okiem. To wspólna inicjatywa wielu krajów, aby poszerzyć ludzkie horyzonty na temat życia poza Ziemią, w warunkach mikrograwitacji.

Porusza się po orbicie na wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. To oznacza, że w ciągu doby jest w stanie okrążyć naszą planetę 15 razy. Nad Polską można ją obserwować okresowo.

Tym razem będzie widoczna codziennie aż do 22 lutego. Warto więc skorzystać z okazji, że mamy bezchmurne niebo i spróbować na nią zapolować. W sobotę (14.02) była widoczna o godzinie 17:40. Przeleciała obok planety Wenus, która chyliła się już ku zachodniemu horyzontowi. Następnie zbliżyła się do Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy Byka, przelatując powyżej konstelacji Oriona.

Poprzedzał ją znacznie bledszy statek transportowy ATV-5 Georges Lemaître, który dostarczył na Stację zaopatrzenie, a w sobotę (14.02) po południu odłączył się od niej i rozpoczął manewr obniżania orbity. Wkrótce spłonie w ziemskiej atmosferze. Moment przelotu Stacji Kosmicznej i statku ATV-5 możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Przelot na niebie Stacji Kosmicznej i statku ATV-5 w dniu 14 lutego 2015.

Następna szansa na zobaczenie Stacji Kosmicznej w niedzielę (15.02) o godzinie 18:23. Wówczas należy spojrzeć wysoko niemal w zenit. Zobaczymy bardzo duży jasny punkt, który z dużą prędkością będzie się przemieszczać prawie przez środek nieba, zmierzając z zachodniego nieba w kierunku wschodniego horyzontu.

Stacja Kosmiczna wygląda niczym spadająca gwiazda, ale przemieszcza się wolniej, dlatego przypomina zwykłą gwiazdę, choć znacznie jaśniejszą o tych najjaśniejszych. Zobaczyć ją możemy za sprawą odbicia się światła słonecznego od jej rozłożystych paneli słonecznych. Obecnie na pokładzie Stacji Kosmicznej znajduje się 6 astronautów, w tym dwoje Amerykanów, jedna Włoszka i troje Rosjan.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas