Weź udział w tropieniu dziewiątej planety!

Od dwóch lat trwają intensywne poszukiwania 9. planety Układu Słonecznego. Astronomowie twierdzą, że obecność takiego ciała mogłaby doskonale tłumaczyć nietypowe zachowanie obiektów Niku i L91 oraz grupy planet karłowatych w Pasie Kuipera...

Od dwóch lat trwają intensywne poszukiwania 9. planety Układu Słonecznego. Astronomowie twierdzą, że obecność takiego ciała mogłaby doskonale tłumaczyć nietypowe zachowanie obiektów Niku i L91 oraz grupy planet karłowatych w Pasie Kuipera, który znajduje się daleko za orbitą Neptuna. Dzięki takim wyliczeniom matematycznym odkryto również właśnie Neptuna, a to na podstawie jego oddziaływania grawitacyjnego na Urana ().

Teraz w poszukiwaniach nowej planety włączyli się naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) i zapraszają do udziału w tym ciekawym projekcie wszystkich chętnych, czyli również i Was.

Większość astronomów jest zdania, że jest to superZiemia z masą ok. 10-krotnie większą i 4-krotnie większą średnicą od naszej Ziemi. Jest ona zimna i znajduje się bardzo daleko, około 800 razy dalej niż Ziemia od Słońca.

Jak możecie pomóc? Otóż naukowcy udostępnili dla wszystkich witrynę Zoonverse, na której znajdują się setki tysięcy zdjęć wykonanych przez teleskop SkyMaper. Obserwuje on część południowej części nieboskłonu, czyli najmniej zbadanego.

Orbity planet karłowatych, planetoid i być może nowej planety. Fot. NASA.

Wasza rola polegać będzie na porównaniu ze sobą zdjęć i wykryciu na nich zmian (). Jeśli uda Wam się dostrzec coś ciekawego, zaznaczacie to, a zdjęcie trafia już do astronomów, którzy zajmą się jego głębszą analizą.

W ten sposób możecie się stać odkrywcami planet karłowatych, planetoid, a nawet 9. planety. Co najlepsze, jeśli coś odkryjecie, będziecie mogli temu ciału niebieskiemu nadać nazwę (oprócz swojego imienia).

Oczywiście astronomowie zdają sobie sprawę z faktu, że tę pracę może o wiele szybciej i skutecznej wykonać komputer ze sztuczną inteligencją, ale chcą oni zainteresować tym projektem miliony ludzi na całym świecie. Wówczas żaden komputer z AI nie będzie mógł się równać z taką "mocą obliczeniową" i lepszą analizą.

Źródło:  / Fot. NASA.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas