Z czego zrobiona jest grawitacja?

Grawitacja od prawie 100 lat spędza sen z powiek naukowców z całego świata. Jej istotę opisał Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności, jednak dopiero niecałe dwa miesiące temu, naukowcom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, udało się ostatecznie potwierdzić...

Grawitacja od prawie 100 lat spędza sen z powiek naukowców z całego świata. Jej istotę opisał Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności, jednak dopiero niecałe dwa miesiące temu, naukowcom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, udało się ostatecznie potwierdzić przypuszczenia jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku.

W ramach projektu BICEP2, przy pomocy radioteleskopu South Pole Telescope (SPT), znajdującego się w stacji Amundsena-Scotta na biegunie południowym, badali oni polaryzację mikrofalowego promieniowania tła (promieniowanie reliktowe, CMB), która jest pozostałością po pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu.

Powstała ona przez wpływ fal grawitacyjnych wywołanych właśnie przez inflację kosmologiczną. Wiedza na temat fal grawitacyjnych i inflacji kosmologicznej jest dla nas niezwykle istotna, tuż po Wielkim Wybuchu bowiem wiele kluczowych zdarzeń nastąpiło w bardzo krótkim czasie.

Teraz wiemy, że Wielki Wybuch rzeczywiście miał miejsce, a istnienie zagadkowych grawitonów, czyli cząstek przenoszących oddziaływania grawitacyjne, może znacząco odmienić naszą wiedzę dotyczącą grawitacji, tym samym otwierając drzwi do jeszcze bardziej skomplikowanych i fascynujących badań nad jej istotą.

Obejrzycie powyższy film. Jeśli nie operujecie językiem angielskim, to możecie włączyć polskie tłumaczenie.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas