Zadbaj o swoją konsolę – poradnik

Zakup nowej konsoli to zawsze wielkie wydarzenie i kupa radości. Gdy nowa zabawka trafi już do naszego domu i zaczyna się jej codzienna ciężka praca, której celem jest nasza rozrywka. Trzeba jednak pamiętać, że konsole nie są niezniszczalne i ulegają awariom .

Zakup nowej konsoli to zawsze wielkie wydarzenie i kupa radości. Gdy nowa zabawka trafi już do naszego domu i zaczyna się jej codzienna ciężka praca, której celem jest nasza rozrywka. Trzeba jednak pamiętać, że konsole nie są niezniszczalne i ulegają awariom. Na wiele z nich nie mamy wpływu, ale części możemy zaradzić domowymi sposobami. Z pewnością też możemy wydłużyć żywotność konsol. Jak tego dokonać? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem, który podpowie Wam co robić krok po kroku.

Na razie nie rozpatruję awarii sprzętowych konsol nowej generacji – PS4, Xbox One, bo niewiele mi o nich wiadomo. Jeśli tylko pojawi się więcej informacji na ten temat, to na pewno się nimi z Wami podzielę.

Jednym z największych wrogów konsol jest przegrzewanie, ale odpowiednie kroki podjęte, aby temu zapobiec mogą zdecydowanie wydłużyć żywotność tych urządzeń. Czym objawia się przegrzanie? Konsole się zawieszają, wyświetlają na ekranach artefakty lub zaczynają działać ociężale i głośno. Najbardziej drastycznym momentem jest śmierć konsoli, gdy coś w środku się stopi i maszyna odmówi współpracy. W przypadku PlayStation 3 taka totalna zapaść nosi nazwę YLOD (Yellow Light Of Death), natomiast Xbox 360 ma RROD (Red Ring Of Death).

W przypadku X360 i PS3 problem polega na utracie kontaktu przez cynowe kulki, którymi przylutowane są energochłonne układy w obudowach BGA (w tym CPU i GPU). Są spece, którzy naprawiają tę dolegliwość podgrzewając układ do temperatury przekraczającej 200 stopni, powodując w ten sposób roztopienie kulek i ich ponowne „wskoczenie” w odpowiednie miejsca. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie i bywa, że problem powraca i wtedy jedynym rozwiązaniem jest reballing, czyli wymiana kulek pod układem BGA, ale to już niestety kosztuje kilka stówek. Nawet to nie daje gwarancji usunięcia usterki, bo uszkodzenie mogło dosięgnąć układu scalonego lub płyty głównej.

10 Przykazań Posiadacza Konsoli

1. Koniecznie czyść konsolę oraz jej okolice. Samo starcie kurzu z konsoli jest niewystarczające, gdyż odpowiedzialne za chłodzenie wiatraki będą zasysać kurz z półki czy stolika. Niestety wszystkie sprzęty pokrywają się kurzem, a elektronika przyciąga tony tego paskudztwa. Naprawdę warto pomyśleć o jakimś środku antystatycznym. Przecieranie nim okolicy konsoli zdecydowanie spowolni zbieranie się tam kurzu.

2. Konsola potrzebuje powietrza. Przekonacie się o tym boleśnie już po pierwszej dłuższej sesji z ulubioną grą. Konsola nagrzeje się jak piec i jeśli nie zapewnicie jej dobrego odprowadzenia powietrza, to z pewnością nie będzie Wam długo służyła. Wszelkie ciasne nisze w popularnych obecnie meblach pod TV są kiepskim miejscem dla mocno nagrzewającej się konsoli, gdyż nie ma tam mowy o dobrej cyrkulacji powietrza.

3. Ustaw konsolę na podpórkach. Wiadomo, że płyta stolika czy półki nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić takiej ilości ciepła, jakie wytwarza w czasie pracy konsola. Warto pomyśleć o wykonaniu lub zakupie podpórek pozwalających podnieść konsolę nieco ponad płytę. Efekt będzie widoczny od razu. Płyta będzie chłodniejsza, a ciepło z konsoli odpłynie sobie spokojnie.

4. Konsola stojąca pionowo wygląda efektownie, a w wielu wypadkach zapewnia to sporą oszczędność miejsca. Niestety nie służy jej to najlepiej. , że w ustawieniu pionowym ciepło jest odprowadzane znacznie gorzej niż w poziomym.

5. Jeśli masz obie konsole, nie ustawiaj jednej na drugiej. Będą się wtedy smażyły wzajemnie, a to bardzo skróci ich życie.

6. W przypadku PlayStation 3 warto skorzystać od czasu do czasu z funkcji przedmuchiwania, Polegającej na włączeniu większej mocy pracy wentylatorów w konsoli, co wystarcza, aby usunąć zalegający w niej pył.

- Wyłącz konsolę przełącznikiem POWER (Slim: wyciągnij kabel zasilający) znajdującym się z tyłu obudowy.

- Dotknij przycisku EJECT na panelu przednim i, trzymając go, włącz konsolę przełącznikiem POWER znajdującym się z tyłu obudowy. Teraz rozpocznie się proces „przedmuchiwania”.

- Po zakończeniu operacji wyłącz konsolę przełącznikiem POWER znajdującym się z tyłu obudowy.

- GOTOWE!

7. Nie wyłączaj konsoli bezpośrednio po zakończeniu gry. Jest to częsty błąd użytkowników. Pograli kilka godzin i pstryk, wyłączają konsolę pozostawiając w jej wnętrzu masę gorącego powietrza. Pozostawcie ją włączoną prze 10-15 minut. To wystarczy, aby wiatraki konsoli uporały się z wypchnięciem gorącego powietrza.

8. Dodatkowe akcesoria. Są zwolennicy dokupowania specjalnych systemów chłodzących konsole. Okazało się jednak, że niektóre z nich sprawiały, że uszkodzenia pojawiały się nawet szybciej niż bez ich użytkowania. Poza tym zmniejszają komfort gry, poprzez dodatkowy hałas.

9. Wymiana pasty termicznej na CPU/GPU. Brzmi groźniej niż wygląda, ale wymaga oczywiście otwarcia konsoli i odrobinę dłubania w środku – usunięcie resztek starej pasty, nałożenia nowej, itd. Jeśli macie wątpliwości, lepiej skorzystać z usługi specjalisty.

10. Pamiętajcie, że wszelkie ingerencje w konsolę, polegające na rozkręcaniu, powodują utratę gwarancji. Wiem, że Sony odmawia przyjęcia do naprawy konsoli noszącej znamiona otwierania, nawet jeśli chcemy dokonać jej poza gwarancją. Zanim zaczniecie cokolwiek rozkręcać, zastanówcie się dwa razy, czy podołacie. Okazuje się, że taka samowolka może czasami narobić więcej szkód, niż pożytku.

UWAGA: Wszelkich ingerencji, modyfikacji i napraw konsoli podejmujecie się na własną rękę i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez nieumiejętne poczynania właściciela konsoli.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas