Zapisano pliki MP3 i sonety Szekspira w DNA
Naukowcy z brytyjskiego European Bioinformatics Institute postanowili ostatnio unieśmiertelnić nieco naszej kultury na DNA. W formie biologicznej zapisane zostało m. in. wszystkie 154 sonety Szekspira, fragment słynnej przemowy Martina Luthera Kinga I have a dream , a także parę plików MP3.
Naukowcy z brytyjskiego European Bioinformatics Institute postanowili ostatnio unieśmiertelnić nieco naszej kultury na DNA. W formie biologicznej zapisane zostało m. in. wszystkie 154 sonety Szekspira, fragment słynnej przemowy Martina Luthera Kinga I have a dream, a także parę plików MP3. Lecz to nie wszystko.
Co ciekawe - wśród zapisanych w DNA informacji znalazło się także miejsce dla zdjęcia laboratorium oraz słynnego artykułu Jamesa Watsona i Francisa Cricka z 1953 roku, w którym po raz pierwszy opisali oni budowę podwójnej helisy DNA (za co otrzymali nagrodę Nobla w roku 1963).
Informacje zapisane zostały w języku składającym się z czterech, budujących DNA zasad azotowych: adeniny (A), guaniny (G), cytozyny (C) i tyminy (T).
Eksperymenty takie stają się coraz powszechniejsze i nie można się temu dziwić. DNA wydaje się być bowiem idealnym nośnikiem danych w przyszłości, gdyż na jednym tylko gramie kwasu deoksyrybonukleinowego można przechować 2.2 petabajta (liczba ta odpowiada 100 miliardom płyt DVD; 1 petabajt = 1000 terabajtów) informacji.
Źródło: