Znane zdjęcia i prosta iluzja optyczna

Oto prosta iluzja optyczna, która zmieni sposób w jaki postrzegacie znane zdjęcia.

Oto prosta iluzja optyczna, która zmieni sposób w jaki postrzegacie znane zdjęcia.

Gdy ludzkie oczy wpatrują się w poruszający się obraz przez pewien czas (w tym wypadku 10-20 sekund) a następnie natychmiast popatrzą na nieruchomy obraz, odnoszą wrażenie, że on także porusza się, ale w przeciwnym kierunku niż poprzedni.

Zjawisko bardzo łatwo zaobserwować w naturze. Wystarczy patrzeć na wodospad, a następnie na skały obok. Odnosimy wrażenie, że poruszają się w kierunku przeciwnym do wody.

Efekt działa po spełnieniu określonych warunków. Najpierw patrzymy w środek spiralnej animacji i liczymy do 10 (lub 20, gdyby nie zadziało), a następnie natychmiast przewijamy w dół i patrzymy na kolejne zdjęcie.

Na pierwszy ogień idzie zdjęcie, którego autorem jest Ansel Easton Adams. Artysta zasłynął swoimi czarno-białymi fotografiami parków narodowych oraz jako autor wielu książek o fotografii, w tym trylogii podręczników techniki fotograficznej (The Camera, The Negative i The Print). Był (1932) współzałożycielem fotograficznego stowarzyszenia f/64 wspólnie z innymi mistrzami fotografii, takimi jak Edward Weston, Willard Van Dyke, Imogen Cunningham i innymi. Pierwsze zdjęcia wykonał w Yosemite National Park w Kalifornii w 1916.

A teraz zdjęcie Ziemi wykonane w czasie misji Apollo 17. Była to ostatnia w ramach programu Apollo, szósta załogowa misja na Księżyc, w której astronauci lądowali na powierzchni.

"Widok z okna w Le Gras". Najstarsza istniejąca fotografia, której autorem jest Joseph Nicéphore Niépce  – francuski fizyk i wynalazca. Jeden z wynalazców fotografii (a dokładniej techniki dagerotypii), którą opracował wspólnie z Louisem Jacques'em Daguerrem. Wynalazek dagerotypu został ogłoszony przez Daguerre'a już po śmierci Niépce'a, w 1839 roku, który uważany jest za datę wynalezienia fotografii, mimo iż Niépce wykonał pierwsze trwałe zdjęcia kilkanaście lat wcześniej.

I na koniec „Bliss”, którego autorem jest Charles O'Rear − amerykański fotografik, znany z fotografii krajobrazów winiarskich i zdjęcia, które stało się domyślną tapetą w systemie Windows XP. Mówi się, że jest to najczęściej oglądane zdjęcie na świecie.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas