Granie w brutalne gry wcale nie zwiększa agresji? Nowe wyniki badań

Powszechnie panuje przekonanie, że granie w brutalne gry wideo wzmaga agresywność u ludzi. Jednakże naukowcy ujawniają, że rozrywka tego typu może wręcz obniżyć hormony odpowiedzialne za stres.

Czy granie w brutalne gry wzmaga ludzką agresję?
Czy granie w brutalne gry wzmaga ludzką agresję? przemekklos123RF/PICSEL

Czy granie w brutalne gry wzmaga ludzką agresję? Przez ostatnie lata zdecydowana większość społeczeństwa mówiła, że "tak". Teraz kwestia ta została szczegółowo przeanalizowana przez naukowców, a wyniki badań wręcz wywracają powszechne przekonanie.

Brutalne gry a stres

Nowe badania wykazują, że związek między treścią gier a zachowaniem poszczególnych graczy jest o wiele bardziej złożony, niż nam się do tej pory wydawało. Dlatego też nie można jednoznacznie mówić, że brutalne gry bezpośrednio wpływają na poziom agresji. Specjaliści przyjrzeli się tym kwestiom poprzez zbadanie fizjologicznych i psychologicznych skutków grania we wspomniany typ gier.

Jak powiedział główny autor badań Gary L. Wagener z Uniwersytetu w Luksemburgu dla PsyPost: - Interesuje mnie ten temat, gdyż sam jestem graczem. Od małego fascynowały mnie gry wideo i wirtualne światy. Grałem, bo sprawiało mi to frajdę, bo lubiłem rywalizację, żeby cieszyć się dobrymi historiami, ale także, żeby złagodzić stres w codziennym życiu.

W badaniach wzięło udział 54 uczestników płci męskiej. Każdy z nich losowo został przydzielony do zagrania w jedną z popularnych gier wideo, jednakże jedni grali w "brutalne fragmenty", inni grali w pozbawione przemocy części tej samej gry. Na koniec wszyscy uczestnicy wzięli udział w testach ukrytych skojarzeń, by "zmierzyć" swoje agresywne tendencje.

Co ciekawe, wbrew temu czego można było się spodziewać, badania nie wykazały znaczących zmian w poziomie testosteronu w żadnej z grup. Jednocześnie uczestnicy, którzy grali w brutalną część gry, mieli niższy poziom kortyzolu. Jak mówią badacze, sugeruje to, że zamiast zwiększać poziom stresu, brutalne fragmenty gier mogą zrelaksować graczy.

- Ostatecznie zaskakujące dla nas było to, że granie w brutalną grę wideo nie miało żadnego wpływu na agresję, nawet biorąc pod uwagę skutki fizjologiczne i osobowość, ale zapewniło nawet korzystne efekty fizjologiczne - powiedział Wagener.

- Przeciętny człowiek powinien wyciągnąć wnioski z tego badania, że nie ma jasnego obrazu tego, że brutalne gry wideo są szkodliwe dla graczy. Niekoniecznie zwiększają w jakikolwiek sposób agresję, ale mogą nawet mieć pozytywny wpływ relaksujący na graczy - dodał Wagener.

Naukowcy sami też stwierdzają, że przeprowadzone przez nich badania mają swoje ograniczenia. Jak na razie wyników nie można przenosić na inne typy gier. Analizy były prowadzone wyłącznie na uczestnikach płci męskiej, co wywiera presję do zbadania wpływu brutalnych gier na kobiety. Jednocześnie badania miały stosunkowo niewielką liczbę uczestników. Jednakże specjaliści podkreślają, że analizy te są pierwszym krokiem w zbadaniu wpływu brutalnych gier na ludzką agresję.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Physiology & Behavior.

Czy na świecie może zabraknąć prądu?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas