8 maja trzeba wywiesić flagę Polski. Dziś ważne święto
Zastanawiasz się, dlaczego w czwartek od rana za oknami widać flagi Polski? Weekend majowy już minął. Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi (2 maja) i Święto Konstytucji 3 maja już za nami. W Polsce istnieje 15 świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Które z nich obchodzone jest 8 maja 2025 roku?

Z historii Polski i Europy pamiętamy wiele wydarzeń, które były na tyle ważne, że upamiętniane są co roku w mniejszej lub większej skali. Przykładowo 15 lipca upamiętniana jest bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku (często organizowane są inscenizacje przez grupy rekonstrukcyjne), a 1 września obchodzimy pamiątkę ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Takich dat moglibyśmy wymienić co najmniej kilka. Jednak w te dni nie ma obowiązku wywieszania flagi Polski, choć jak przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego flagę "można również podnosić lub umieszczać w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym".
Świąt, które wiążą się z obowiązkiem wywieszenia biało-czerwonej flagi jest 15. Dodatkowo istnieje obowiązek wywieszania flagi w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Najstarsza ustawa wprowadzająca ten obowiązek została uchwalona w 1950 roku, a dotyczyła obchodów dnia 1 maja.
Jakie święto obchodzimy 8 maja?
Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym i upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. W latach 1945-2015 był obchodzony 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności tak jak w innych państwach bloku wschodniego. Obecnie wraz z Polską święto to jest obchodzone 8 maja także m.in. w Czechach i Francji.
Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.

Skąd wynika ta różnica w dacie? Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec weszła w życie 8 maja o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego. Odpowiadało to godzinie 00:01 9 maja czasu moskiewskiego.
Niemieckie Naczelne Dowództwo natychmiast wyda rozkaz wszystkim niemieckim władzom wojskowym, morskim i powietrznym oraz wszystkim siłom pod niemiecką kontrolą, aby zaprzestały aktywnych działań o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego w dniu 8 maja 1945 r.
Świętujemy zakończenie II wojny światowej
Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia, gdy toczyła się bitwa o Berlin. Zatwierdził ją następca - Karl Dönitz. Akt kapitulacji wojskowej został po raz pierwszy podpisany 7 maja o 02:41 w kwaterze głównej SHAEF w Reims, a nieznacznie zmodyfikowany dokument, uważany za ostateczny niemiecki dokument kapitulacji, został podpisany 8 maja 1945 r. w Karlshorst w Berlinie o 22:43 czasu lokalnego.
Od zakończenia II wojny światowej do 1989 roku święto było uroczyście obchodzone w Polsce Ludowej. Przez pierwszych pięć lat od podpisania dekretu o ustanowieniu święta było ono dniem wolnym od pracy, a ponownie w latach 1982-1989.
Pomimo zmian ustrojowych w Polsce, obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności pozostało oficjalnym świętem państwowym. W 2014 r. zwrócił na to uwagę dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski. W końcu marca 2015 r. z powodu nadchodzącej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, Prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja. 24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja.
Źródła: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wikipedia