Archeolodzy odkryli najstarsze wino w historii

W Hiszpanii grupa archeologów natrafiła na starożytną urnę. W niej odkryli pozostałości rzymskiego wina jeszcze z I w. n.e. To więc najstarsze wino, które przetrwało w ciekłej postaci do naszych czasów.

Naukowcy odkryli najstarsze wino w historii
Naukowcy odkryli najstarsze wino w historii123RF/PICSEL
Naukowcy odkryli najstarsze wino w historii
Naukowcy odkryli najstarsze wino w historii123RF/PICSEL

Urna z najstarszym winem została odkryta w jednym z grobowców na terenie miasta Carmona na przedmieściach Sewilli. Grobowiec mieścił łącznie sześć urn z okresu I w. n.e., w których znajdowały się szczątki i przedmioty, związane ze starożytnym rzymskim obrządkiem pogrzebowym.

Jedna z urn wyróżniała się na pierwszy rzut oka niepokojącym znaleziskiem. Było w niej aż pięć litrów czerwonej cieczy. Według pierwszych hipotez archeologów stanowiła oryginalną zawartość urny wraz z pływającymi w niej szczątkami.

Gdy urnę odkryto w 2019 roku, od razu ją zabezpieczono i przekazano do dalszych analiz. Ostateczne wyniki zaskoczyły archeologów. Okazało się, że mają przed sobą najstarsze wino zachowane w formie cieczy.

Skąd wino w pogrzebowej urnie?

Naukowcy odkryli, że pierwotnie było to wino białe, przypominające w smaku hiszpańskie sherry. Zidentyfikowali składniki chemiczne soli mineralnych, które obejmowały powszechne pierwiastki występujące w starych winach jak potas, wapń i magnez. Dodatkowo zidentyfikowali polifenole — związki występujące w winogronach, z których powstaje wino.

Samo przetrwanie w stanie ciekłym wina przez ok. 2000 lat pokazuje, jak bardzo wyrafinowana była jego produkcja w starożytnym Rzymie. Naturalnie jednak ze względu na sfermentowanie i pływanie w szczątkach, trudno mówić o jakimkolwiek spróbowaniu antycznego trunku.

Urna z najstarszym zachowanym winem w historii
Urna z najstarszym zachowanym winem w historii@ArkeoNewsTwitter

Dlaczego jednak urnę ze szczątkami wypełniono winem? Był to jeden z rzymskich rytuałów pogrzebowych. Rzymianie często mieli swoją formę stypy, w której naturalnie pili wino. Wypełniali przy tym urnę zmarłego alkoholem, wierząc, że tym pomogą mu w drodze do lepszego świata.

Wino jeszcze starsze

Wcześniej za najstarsze odkryte wino w stanie ciekłym uważano te znalezione w 1867 roku w niemieckim mieście Speyer. Według analiz pochodziło z 325 r. n.e. Teraz poprzeczka przeszła aż o ok. 200 lat w przeszłość.

Niemniej wino z hiszpańskiej, Carmony nie są najstarszym śladem tego alkoholu w historii. W Chinach odkryto bowiem ślady wina nawet sprzed 9000 lat. Niemniej nie ma tu mowy o płynnej substancji, a tylko cząsteczki, które dało się zidentyfikować jako pozostałości wina.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas