Archeolodzy odkryli zaginiony tunel pod egipską świątynią. Może pomóc w poznaniu wielkiej zagadki historii
Grupa badaczy odkryła właśnie wyjątkowy tunel pod jedną ze starożytnych egipskich świątyń. Prócz samej konstrukcji, archeologów zainteresowały, znalezione w niej artefakty. Odkrycie może przyczynić się do rozwiązania jednej z największych zagadek starożytnego Egiptu.
Egipski podziemny tunel to wielka konstrukcja starożytności
O znalezieniu tunelu poinformowało Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Dokonała jej dominikańsko-angielska grup archeologów, prowadząca wykopaliska w mieście Taposiris Magna znajdującego się niedaleko Aleksandrii.
Podczas prac przy pozostałościach jednej ze świątyń, znaleźli oni drogę do niezbadanego dotąd ogromnego tunelu. Znajdujący się na głębokości 20 metrów, ma aż 1305 metrów długości i 2 wysokości. W niektórych miejscach jego rozmiar się zmienia, co może być wynikiem licznych trzęsień ziemi w tym regionie. Archeolodzy określili na razie, że pochodzi on z czasów panowania w Egipcie dynastii Ptolemeuszy (304 rok p.n.e - 30 rok n.e.)
Według dyrektor grupy archeologów, Kathleen Martínez, samo znalezienie tunelu jest jednym z najważniejszych odkryć architektury starożytnego świata.
[Odkryty tunel] jest dokładną repliką tunelu Eupalinos w Grecji, który uważa się za jedno z najważniejszych osiągnięć inżynieryjnych starożytności
W samym tunelu znaleziono jeszcze specjalne artefakty. Najważniejsze z nich to dwie alabastrowe głowy, będące wizerunkami wysoko postawionych osób w starożytnym Egipcie. Ustalono już, że jeden należy do króla. Zidentyfikowanie go da możliwość poznania dokładniejszej daty powstania tunelu. Znalezione artefakty dają archeologom podstawy do twierdzeń, że odkryty tunel pomoże im w odkryciu jednej z największych tajemnic starożytnego Egiptu, czyli miejsca grobowca Kleopatry.
Odkryty tunel kluczem w znalezieniu grobowca Kleopatry
Zespół archeologów, którzy odkryli tunel pracują w Taposiris Magna od 2005 roku. Wierzą, że w mieście znajduje się zaginiony grobowiec Kleopatry VII, ostatniej niezależnej władczyni starożytnego Egiptu. Do tej pory w miejscowych ruinach odkryto mnóstwo monet, z podobizną Kleopatry. Sugeruje to, że mogła zostać pochowana właśnie tam.
Znalezienie tak dużego tunelu i co najważniejsze z tak istotnymi artefaktami sugeruje, że w przeszłości używano go także do przemieszczania zmarłych. Martínez i jej zespół uważają, że to właśnie takim tunelem mogły zostać przetransportowane zwłoki Kleopatry, chcącej potajemnie spocząć obok swojego małżonka, rzymskiego polityka Marka Antoniusza, który nie mógł być publicznie pochowany w Egipcie.
Martínez uważa, że nowoodkryty tunel może prowadzić do ukrytej sieci podziemnych konstrukcji, gdzie znajduje się grobowiec Kleopatry i Marka Antoniusza. Tym samym może się okazać kluczem do jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych naszego życia.