Archeolodzy odnaleźli kompletną zbroję z XVI wieku. Jest wyjątkowa!
Do niecodziennego odkrycia archeologicznego doszło w jednym zamku na zachodzie Hiszpanii. W trakcie prac, mających na celu zbadanie historii arabskich podbojów Półwyspu Iberyjskiego, badacze odkopali kompletną zbroję rycerza z XVI wieku.
Prace archeologiczne były prowadzone w zamku Castillo de Matilla de los Caños del Río niedaleko Salamanki w zachodniej części Hiszpanii. Archeolodzy uważają, że budowla powstała po arabskim podboju Półwyspu Iberyjskiego około 711-732 r., który potem został częścią Kalifatu Umajjadów.
Źródła nie ujawniają zbyt dużo o historii samego zamku. Wiadomo, że został on zniszczony w 1505 roku na rozkaz Ferdynanda II Aragońskiego. Sama budowla zlokalizowana jest w strategicznym miejscu na wzgórzu, dzięki czemu dawni żołnierze mieli szeroki widok na płaskie równiny znajdujące się poniżej.
Prace archeologiczne w tym miejscu rozpoczęły się w 2023 roku, a do tej pory odkopano układ murów wewnętrznych i zewnętrznych zamku. Badacze zdołali zidentyfikować także wieże, bramę wjazdową, czy zbrojownię, w której znajdowały się pozostałości po zbrojach i różnego rodzaju broniach. Co ciekawe, według archeologów zebrane dowody archeologiczne "zaprzeczają narracji historycznej", gdyż nie odnaleziono żadnych artefaktów, ani też elementów architektonicznych wskazujących na arabskie panowanie.
Jednym z najważniejszych odnalezionych artefaktów jest kompletna zbroja pochodząca z XVI wieku. Składa się ona z prawie 50 elementów. Obok niej leżała także zakopana kusza i nóż. Jak powiedział dr Iván García Vázquez dla Salamanca24horas: - Zbroja ma wszystkie swoje funkcjonalne elementy, składa się z hełmu, napierśnika, kraty, nałokietników, nagolenników i innych zabezpieczeń rąk i nóg -. Odkopanie całej zbroi zdarza się niezwykle rzadko, zatem archeolodzy mieli bardzo duże szczęście.
Oprócz wspomnianej zbroi zespół badawczy odnalazł również liczne bełty do kusz. Część ma charakterystyczne groty, które służyły do penetracji kolczugi, czy nawet zbroi. Ponadto archeolodzy odkryli liczne fragmenty bolaño - jest to rodzaj kamiennej kuli armatniej.
Arabski potop Półwyspu Iberyjskiego
Początek arabskich podbojów Półwyspu Iberyjskiego rozpoczął się około 711 roku n.e. Arabowie organizowali liczne kampanie mające na celu podbój coraz to nowych ziem na kontynencie europejskim. Jednakże archeolodzy sądzą, że pierwsze wyprawy miały głównie charakter łupieżczy/rabunkowy.
Niestety źródła historyczne nie podają zbyt wielu informacji o tych kampaniach, dlatego też prowadzenie licznych prac archeologicznych jest tak ważne. Wcześniej Półwyspem przez 300 lat rządzili Wizygoci. Historycy podkreślają, że w niektórych regionach Królestwa Wizygotów panowały "głębokie nieporozumienia" oraz wzajemna niechęć, zarówno pod względem religijnym, jak i administracyjnym - te elementy odegrały kluczową rolę w sukcesie podboju całego Półwyspu. W późniejszych wiekach doszło do podziału kalifatu na małe emiraty (taifas), jednocześnie europejskie królestwa rosły w siłę. W XIII wieku doszło do odbicia Półwyspu Iberyjskiego z arabskich rąk. Kampanie były znane jako rekonkwisty i wspierane były przez papieża.