Archeolodzy w szwajcarskich górach odnaleźli starożytną konstrukcję

Archeologiczny świat wciąż zaskakuje nas swoimi odkryciami. Teraz archeolodzy w środkowej Szwajcarii odkopali w kamieniołomie duży rzymski kompleks o nieznanej funkcji. Co skrywają dawne ruiny?

W szwajcarskim kamieniołomie dokonano cennego odkrycia archeologicznego
W szwajcarskim kamieniołomie dokonano cennego odkrycia archeologicznegoTwitter: Heritagedaily, credit: David Jecker123RF/PICSEL

W tracie prac archeologicznych prowadzonych w kantonie Zug naukowcy z Urzędu Ochrony Zabytków i Archeologii odnaleźli ruiny dużego kompleksu z czasów rzymskich.

Co ciekawe, znalezisko znajduje się na obszarze kamieniołomu, który zlokalizowany jest na wzniesieniu w regionie Äbnetwald. Właśnie tutaj archeolodzy wcześniej ujawnili dowody osadnictwa i istnienie grobów z epoki brązu i z epoki żelaza.

Warto zauważyć, że wykopaliska ratownicze we wspomnianym kamieniołomie prowadzone są już od 1990 roku. Jednakże dopiero teraz archeolodzy dokopali się do rzymskich budynków, które razem tworzą obszerną strukturę - jej powierzchnia wynosi co najmniej 500 metrów kwadratowych.

Jednocześnie badacze wskazują, że całkowity rozmiar kompleksu i pełniona funkcja nie zostały do tej pory określone. Specjaliści sugerują, że ruiny mogą być pozostałością po bardzo dużej willi, lub też po świątyni.

Naukowcy są zdania, że dawne konstrukcje mogły powstać 2000 lat temu. Jak podaje portal Heritage Daily: "Po raz pierwszy od prawie 100 lat dało to badaczom nowy wgląd w zakrojoną na szeroką skalę rzymską okupację przedalpejskiego regionu środkowej Szwajcarii".

Jak powiedziała prof. Christa Ebnöther z Uniwersytetu w Bernie: - W przeciwieństwie do innych regionów z okresu rzymskiego w regionie przedalpejskim znanych jest zaledwie kilka budynków konstrukcyjnych tej wielkości. Zdumiewający jest także stosunkowo dobry stan zachowania pozostałości.

Co odkryto w rzymskim kompleksie w środkowej Szwajcarii?

Archeolodzy odkopali ściany fundamentowe kompleksu, a wśród nich odnaleźli również przedmioty codziennego użytku oraz artefakty o wysokim statusie. Odsłaniając kolejne warstwy ziemi, oczom badaczy ukazała się m.in. importowana rzymska zastawa stołowa (terra sigillta z Italii i Galii). Przedmioty tego typu odznaczają się czerwoną barwą, połyskliwą powierzchnią, a także rozmaitą dekoracją reliefową.

Naukowcy odkopali również fragment złota, monety, kawałki amfor, szklane naczynia, a także dużą liczbę żelaznych gwoździ, które pochodziły z drewnianych konstrukcji.

- Dzięki tej wzorowej współpracy udało nam się w ostatnich latach udokumentować i ocalić wiele znalezisk. Te elementy układanki pozwalają prześledzić życie naszych przodków i lepiej zrozumieć naszą historię — mówi Karin Artho, kierownik Biura Konserwacji Zabytków i Archeologii.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas