Co łączy odkryty właśnie relikt sprzed 1600 lat i... Eurowizję?
Podczas porządków w ogrodzie pewien mieszkaniec Coventry natrafił na fragment skały z nietypowymi nacięciami. Okazało się, że to bardzo ciekawy i wartościowy zabytek sprzed 1600 lat. Co łączy to odkrycie z Eurowizją?
Niekiedy podczas porządków, remontów czy budowy można natknąć się na niezwykłe artefakty z przeszłości. Tak było również w przypadku nauczyciela geografii z Anglii, który podczas porządkowania swojego ogrodu odnalazł zagrzebaną w ziemi między zaroślami skałę z tajemniczymi nacięciami.
Okazało się, że to bardzo cenne znalezisko związane z Celtami. Szczegóły dotyczące odkrycia łączą się w dodatku w pewien sposób z tegoroczną Eurowizją - a dokładnie z Bambie Thug z Irlandii.
Niesamowite odkrycie w ogrodzie. Relikt związany z Celtami
Zaintrygowany swoim znaleziskiem mieszkaniec Coventry sfotografował skałę i wysłał zdjęcia miejscowemu archeologowi. Ten od razu zareagował - okazało się bowiem, że kawałek piaskowca to cenny artefakt. Znaleziona skała to bowiem zapisana starodawnym pismem tabliczka.
Jak udało się ustalić, obiekt powstał ok. 1600 lat temu i jest na tyle wartościowy, że nadaje się do wyeksponowania w muzeum. Skała ta została bowiem zapisana pismem ogamicznym, uznawanym za jedno z najciekawszych pism świata. Było ono używane do zapisu języków celtyckich.
Pisakowa tabliczka zapisana pismem ogamicznym
Pismo ogamiczne, nazywane w językach Celtów oraz po angielsku "ogham", ma postać kresek umieszczonych na jednej osi w sposób prostopadły lub skośny. Ogamy były podzielone na cztery grupy zwane aicme, które zawierały po pięć znaków każda. Najwcześniejsze teksty ogamiczne datuje się na około IV wiek n.e., aczkolwiek niektórzy eksperci językowi twierdzą, że należy brać pod uwagę obecność tego pisma już w I wieku n.e. Odkryty przez nauczyciela fragment zapisany ogamicznym pismem określono na IV wiek n.e.
- To szczególne znalezisko dało nam nowy wgląd we wczesnośredniowieczną działalność Celtów w Coventry, którą wciąż musimy zrozumieć. Każde takie znalezisko pomaga w wypełnieniu naszej układanki i dostarcza nam nieco więcej informacji - powiedziała archeolog Teresa Gilmore. - Takie tabliczki są bardzo rzadkie, zwykle też znajduje się je w Irlandii lub Szkocji, więc odkrycie jej w Anglii jest dość niezwykłe.
Eurowizja 2024. Bambie Thug z Irlandii i pismo ogamiczne
Jak wspomniała archeolog Gilmore, zabytki z pismem ogamicznym znajdowane są przede wszystkim w Irlandii. Irlandię na tegorocznej Eurowizji reprezentuje Bambie Thug. Co więc łączy tę osobę ze znaleziskiem w Coventry? To właśnie pismo ogamiczne.
Okazało się, że na ciele Bambie Thug widniał napisany tym pismem przekaz. Dotyczył konfliktu Izraela i Palestyny. Napisy stworzone w języku ogamicznym na twarzy i nogach Bambie Thug brzmiały: "Zawiesić broń" oraz "Wolna Palestyna". Ostatecznie przed występem zostały jednak zmienione na "Ukoronować wiedźmę", ze względu na interwencję Europejskiej Unii Nadawców.
- Napisy widoczne na ciele Bambie Thug podczas prób generalnych naruszyły zasady konkursu, które mają na celu ochronę niepolitycznego charakteru wydarzenia - skomentowała rzeczniczka EBU.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!