Nowe odkrycie w stolicy. Pozostałości przedwojennej Warszawy

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnym odkryciu reliktów przedwojennej Warszawy. Internauci sugerują, aby wyeksponować znalezisko. Jakie są plany?

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnym odkryciu reliktów przedwojennej Warszawy. Internauci sugerują, aby wyeksponować znalezisko. Jakie są plany?
W Warszawie odkopano mury dawnej kamienicy. Zdj. ilustracyjne. /123RF/PICSEL

W Warszawie trwają remonty oraz prace budowlane pod inwestycje. Podczas tych działań co jakiś czas odkrywane są rozmaite relikty.

Niektóre z nich są wyjątkowo cenne, inne mają mniejszą wartość. Tym razem ujawniono pozostałości zabudowy przedwojennej Warszawy. Co się z nimi stanie?

Znalezisko w Warszawie. Co odkryto podczas remontu Chmielnej?

W Warszawie trwa modernizacja ulicy Chmielnej. Obejmuje ona m.in. wymianę nawierzchni oraz remont elementów małej architektury. Zaawansowane działania dotyczą swego rodzaju "zielonej rewolucji" tej części Warszawy. Tymczasem podczas prac budowlanych na ulicy Chmielnej z ziemi wyłoniły się pozostałości przedwojennej Warszawy. 

Reklama

Jak poinformował w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, jest to relikt w postaci piwnic jednej z kamienic, która stała w tym miejscu jeszcze przed II wojną światową. Ten fragment dawnej zabudowy miasta odkopano w okolicy kina Atlantic. Co się stanie ze znaleziskiem?

Warszawa przed wojną. Co się stanie z odkopanymi murami?

Prace remontowe i rewitalizacyjne na Chmielnej prowadzone są pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W mediach społecznościowych MWKZ podał, co stanie się z odkopanymi murami:

- Obiekty, które nie wchodzą w kolizję z pracami budowlanymi, zostaną zabezpieczone i ponownie zasypane. Wszystkie znaleziska są dokumentowane - napisał MWKZ.

Inny pomysł na to mają natomiast mieszkańcy. W komentarzach do wpisu konserwatora zaroiło się od sugestii, by wyeksponować ruiny. Jak to jednak zrobić w przypadku starych piwnic?

Relikty przedwojennej Warszawy. Mieszkańcy sugerują ich wyeksponowanie

Jak ustaliła "Wyborcza", pozostałości piwnic znaleziono w miejscu, w którym do lat 40. XX w. istniał rząd kamienic nr 27, 29, 31 i 33. 

- Na tyłach tej ostatniej w 1930 r. wybudowano pawilon kina Atlantic, zaprojektowany przez przez Jerzego Sosnowskiego i Juliusza Żórawskiego. Kamienice spłonęły w 1944 r. Po wojnie je rozebrano i poszerzono ten fragment ulicy Chmielnej, przesuwając na południe jej linię zabudowy. W efekcie powstał podłużny placyk przed kinem Atlantic - podało źródło.

Pod wpisem konserwatora pojawiły się komentarze, aby zamiast zasypywać obiekt, wyeksponować go poprzez przykrycie odkopanych miejsc szkłem. "Dlaczego nie zostawicie odkrytych fundamentów i nie przykryjecie szkłem?", zapytało konto o nazwie Strefa Mieszkańców.

- Wystarczyłoby spojrzeć na przedwojenne plany, aby zobaczyć, gdzie były zabudowania. Potem zaplanować wyeksponowanie ich pod szkłem. Dodatkowa atrakcja by była i pamiątka - skomentował jeden z internautów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycie archeologiczne | Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy