Czy wielka pustka to ostatnia tajemnica piramidy Cheopsa?
Wydaje się, że przez ostatnie 200 lat udało się nam poznać praktycznie wszystkie zakamarki Wielkiej Piramidy w Gizie. Jednak jest tajemnica, która do dziś nie została rozwiązana. Chodzi o fragment piramidy nazywany "wielką pustką". Jest to duża przestrzeń, która wiemy, że prawdopodobnie istnieje, ale nie mamy do niej dostępu. Według niektórych może być zaginioną komnatą faraona Cheopsa. Jednak ile jest w tym prawdy?
Spis treści:
Wielka pustka w piramidzie Cheopsa to wielkie odkrycie
W 2017 roku grupa naukowców z projektu ScanPyramids opublikowała w czasopiśmie Nature sensacyjne odkrycie. Według nich w piramidzie Cheopsa/Wielkiej Piramidzie w Gidzie udało im się odkryć tajemniczą przestrzeń o długości minimum 30 metrów. Przestrzeń tą określono jako „great void” (pol. wielka pustka).
Doniesienia naukowców wskazywały, że mogli oni odkryć zupełnie nieznane pomieszczenie w Wielkiej Piramidzie w Gizie. Coś, co jak opisali „jest pierwszą dużą wewnętrzną strukturą, odkrytą w 4500-letniej piramidzie od XIX wieku”. To od razu rozpaliło masę teorii… szczególnie że do dziś nie wiadomo, czym dokładnie może być wielka pustka w piramidzie Cheopsa.
Skanowanie piramidy. Technologia na pomoc archeologii
Badacze ScanPyramids odkryli wielką pustkę za pomocą radiografii mionowej — obrazowaniem promieniowania kosmicznego, rejestrującym zachowanie subatomowych cząstek zwanych mionami. Te przechodzą przez skałę podobnie jak promieniowanie rentgenowskie. Zastosowanie takiej metody było bardzo ważnym krokiem naprzód, jeśli chodzi o implementację nowych technologii w badaniu konstrukcji Wielkiej Piramidy w Gizie.
Tak naprawdę naukowcy zastosowali trzy niezależne od siebie metody pomiaru promieniowania kosmicznego w postaci mionów. W mojej ocenie odkrycie naukowców tzw. wielkiej pustki w piramidzie Cheopsa jest z dużym prawdopodobieństwem prawdziwe
- Należy też dodać, że skuteczność metody potwierdzono odkryciem niewielkiej pustej przestrzeni w północnej części piramidy w 2022 roku. Po jej zarejestrowaniu z pomocą radiografii mionowej wykonano we wskazanym miejscu niewielki otwór, w którym umieszczono kamerę. Faktycznie udało się ujrzeć pustą przestrzeń – dodaje dziennikarz.
Rewelacyjna teoria tajemniczej przestrzeni Wielkiej Piramidy w Gizie
Wielka pustka znajduje się prawie że w sercu piramidy, gdzie mogłaby przecinać jeden z szybów. Przestrzeń jest też kompletnie zablokowana, co oznacza, że najprawdopodobniej od czasów starożytnych żaden człowiek tam nie był.
Jednak co ciekawsze znajduje się nad Wielką Galerią, czyli długim na 50 metrów przejściu do najważniejszego pomieszczenia piramidy — Komory Króla. W niej miał spocząć faraon Cheops. Jednak jego zmumifikowanego ciała tam nie znaleziono. Powszechnie uznaje się, że prawdopodobnie zostało zrabowane. I tu „wielka pustka” stała się podstawą dla jednej z bardziej zaskakujących teorii… że jest tak naprawdę zaginioną komnatą, gdzie faktycznie pochowano Cheopsa.
Ta teoria nie powstała przy odkryciu wielkiej pustki. Jej śladów można doszukiwać się w rewelacjach dwóch amatorskich egiptologów Gillesa Dormiona oraz Jeana-Yves Verd'hurta. W 2004 roku zaproponowali teorie istnienia czwartej, nieodkrytej komnaty w Wielkiej Piramidzie w Gizie. Według nich piramida nie była planowana z wyprzedzeniem, a tak naprawdę dostosowywana do kolejnych błędów i problemów konstrukcyjnych, które pojawiały się podczas budowy. Według nich Komora Króla ostatecznie nie została użyta do pochówku władcy, także ze względu na rzekome uszkodzenie w trakcie budowy. Cheops musiał więc zostać pochowany w innej komnacie. Korzystając z analizy architektonicznej i radaru penetrującego grunt, francuscy amatorzy mieli odkryć nieznany wcześniej korytarz wewnątrz piramidy, który według nich miał prowadzić właśnie do nieodkrytej komnaty. Tam, gdzie naprawdę miałby spoczywać Cheops. Niemniej korytarz, jaki mieli odkryć Dormion oraz Verd'hurt miał biec od Komory Królowej. Ich rzekoma „czwarta komnata” nie pokrywa się więc z miejscem wielkiej pustki.
Logiczna teoria tajemniczej przestrzeni Wielkiej Piramidy w Gizie
Czy możemy w 100 procentach wykluczyć, że wielka pustka jest tak naprawdę ukrytą i nienaruszoną przez wieki komnatą Piramidy Cheopsa, gdzie do dziś skrywają się wielkie skarby? W tym przypadku można powiedzieć, że nic nie jest niemożliwe. Jednak trudno uwierzyć od razu w teorię o „zaginionej komnacie”, gdy istnieje bardziej logiczne i patrząc na konstrukcję piramidy, prawdopodobne rozwiązanie zagadki.
Prawdą jest, że piramidy bardzo często mają wiele pustych przestrzeni. Wskazywał na to jeden z egiptologów Zahi Hawass już przy pierwszych rewelacjach o wielkiej pustce. Według niego stanowi ona tak naprawdę pozostałość konstruowania Wielkiej Galerii, gdzie starożytni Egipcjanie najpierw musieli mieć specjalną przestrzeń, aby w ogóle ją zbudować. A po zakończeniu prac już nie myśleli, aby wypełnić pozostałą "dziurę”. Szymon Zdziebłowski zauważa, że przestrzeń wielkiej pustki może być tak naprawdę celowym zamysłem Egipcjan, znanym z innych fragmentów Wielkiej Piramidy w Gizie oraz innych piramid.
Być może wielka pustka to rodzaj systemu odciążającego, dla znajdującego się poniżej pomieszczenia, czyli Wielkiej Galerii. Takie rozwiązania znane są z dwóch komór (tzw. Króla i Królowej) w tej budowli i strefy wejściowej do piramidy. Być może i tutaj starożytni Egipcjanie wykonali podobny system zabezpieczeń — sądzili zapewne, że pusta komora zabezpieczy komnaty przed naciskiem milionów ton kamieni
Czy to już ostatnia tajemnica piramidy Cheopsa?
Większość środowiska naukowego zgadza się z tym, że mówiąc o wielkiej pustce w Piramidzie Cheopsa, chodzi dosłownie o pustą przestrzeń, która miała za zadanie zapobiec zawalenia konstrukcji Wielkiej Galerii. Istnieją jednak także inne teorie np. głosząca, że była ona miejscem na mechanizm przeciwwagi do podnoszenia bloków nad Komorą Króla, w myśl hipotezy, że piramida była budowana z wykorzystaniem wewnętrznych ramp. Jednak warto pamiętać, że tak naprawdę czasy wielkich rewolucji na temat budowania piramidy Cheopsa prawdopodobnie już się skończyły.
- Każde odkrycie wewnątrz piramidy jest cenne i może rzucić światło na sposób jej budowy. Nie spodziewam się jednak, że kolejne odkrycia zrewolucjonizują wiedzę o tym zabytku czy sposobie jego budowy. Raczej uzyskamy potwierdzenie na którąś z popularnych koncepcji — wskazuje Szymon Zdziebłowski.
Możliwe więc, że wielka pustka jest ostatnią tajemnicą piramidy Cheopsa. Nie dziwi więc, że dla osób interesujących się starożytnym Egiptem jest to bardzo palący temat, napędzający wyobraźnię. Niemniej wydaje się, że rozwianie jej tajemnic przyjdzie pewnie nieprędko.
O tym, czym tak naprawdę jest wielka pustka, dowiemy się, jeśli uda się tam wprowadzić kamerę, ale nie będzie to łatwa operacja, bo wymagałaby wiercenia. A tego władze Egiptu unikają, by nie niszczyć zabytków